MojAndroid

Už dlhšiu dobu bolo známe, že spoločnosť Google by mala začať vo svojom internetovom prehliadači Google Chrome blokovať reklamy. Ten deň nastal dnes 15. februára 2018. Pokiaľ ale očakávate masívne blokovanie reklám na webových stránkach v podobe rozšírení ako AdBlock, tak budete možno sklamaní. Google je v prvom rade spoločnosť, ktorá z internetovej reklamy žije. Úplným blokovaním reklamy by šla v podstate proti sebe a hlavne svojim príjmom. Zamerať sa chce teda len na skutočne otravné formy reklamy na webe. Ako to teda bude fungovať?

Náš tip
Končí Google so zobrazením lišty s URL na spodku obrazovky v Chrome?

Podľa čoho budú posudzované a blokované reklamy?

Reklamy budú posudzované podľa štandardov spísaných Koalíciou za lepšie reklamy. Na vývojovom blogu Chromia uvádza ako bude reklamy posudzovať a blokovať na desktopových operačných systémoch a ako na mobilných. Na desktope budú odfiltrované vyskakovacie reklamy, veľké reklamy prilepené cez veľkú časť obrazovky, reklamy spúšťané so zvukom a reklamy, ktoré majú časový limit, po ktorom ich môžte vypnúť. Na mobilných systémoch Google Chrome zablokuje vyskakovacie reklamy, reklamy načítané ešte pred obsahom aj bez odpočítavania, veľké reklamy rolujúce s obrazovkou, samospúšťacie sa reklamy, blikajúce reklamy, reklamy na celú obrazovku a často sa zobrazujúce reklamy.

Majitelia webov dostanú šancu na nápravu

Šéf manažér Chrome Chris Bentzel vraví, že majitelia webových stránok dostanú možnosť svoje reklamy upraviť podľa štandardov Koalície za lepšie reklamy. Ak majitelia webstránok nezareagujú na výzvy Google o nápravu, Chrome začne po 30 dňoch automaticky blokovať všetky reklamy. To môže razantne narušiť príjmy majiteľa webovej stránky, pretože Google Chrome je najpoužívanejším webovým prehliadačom. Vďaka tomu si majiteľ rozmyslí, aké reklamy bude jeho stránka zobrazovať. Na jednej strane to môže byť posudzované ako obmedzovanie slobody na internete, na druhej strane to môže pomôcť sprehľadniť a skultivovať internetové stránky.

15.2.2018
Zdroj: The Verge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+