MojAndroid

Je známa vec, že Google za svoje Android aplikácie nevyberal poplatky ani od výrobcov smartfónov a ani od zákazníkov. Vďaka tomu sa z Androidu stal najrozšírenejší mobilný operačný systém a aplikácie prepojene na Google služby sa dostali k stovkám miliónov používateľov. Takto môže lepšie cieliť reklamu vďaka osobným údajom a vyberať aj poplatky za rozšírené možnosti svojich cloud služieb. Po pokute za zneužitie monopolného postavenia vo vyhľadávači vo výške 2,42 miliardy eur, dostal pokutu aj za zneužitie monopolného postavenia medzi mobilnými operačnými systémami v sume 4,34 miliard eur. A reakcia Googlu je konečne tu.

Ak budú chcieť výrobcovia smartfónov predávať na európskom trhu svoje zariadenia aj s nainštalovanými aplikáciami vrátane obchodu Google Play, budú musieť zaplatiť licenčný poplatok. K tomu balíčku aplikácii budú môcť zdarma pridať Google Chrome aj Google vyhľadávačom. Tým by mohol Google vyhovieť Európskej komisii. Nové pravidlo začne platiť od 29. októbra. Cena balíčku nieje momentálne známa, ale je pravdepodobné, že sa premietne do ceny smartfónu. Je možne, že niektorí výrobcovia upustia od nutnosti tohto balíčku a miesto obchodu Google Play nasadia vlastný obchod s aplikáciami ako je Galaxy Apps u Samsungu.

Náš tip
Viac ako 75 percent všetkých Google Pixelov bolo aktualizovaných na Android 9.0 Pie
18.10.2018
Zdroj: Phandroid

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+