MojAndroid

Publikované 5.apríla 2012

Google Street View je technológia spoločnosti Google, ktorú využívajú služby Google Maps, Google Earth a ponúka panoramatický pohľad na ulice miest a rôzne iné časti sveta. Spustená bola ešte v roku 2007, kedy bolo spoločnosťou Google nasnímaných len niekoľko miest v USA. Po niekoľkých rokoch sa však možnosť virtuálnej prechádzky po uliciach miest rozrástla do ďalších 30 krajín a najnovšie zavíta aj na Slovensko. Google totiž oznámil, že 11. apríla začína pre službu Street View fotografovať dve desiatky slovenských miest, medzi ktorými nebude chýbať Bratislava, Banská Bystrica, Bardejov, Humenné, Komárno, Košice, Levice, Liptovský Mikuláš, Martin, Nitra, Nové Zámky, Poprad, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Spišská Nová Ves, Trenčín, Trnava a nakoniec aj Žilina.

Pre fotografovanie jednotlivých ulíc miest bude použitá špeciálna technika, ktorá je umiestnená v automobile Street View. Google má k dispozícii ešte ďalšie prostriedky na mapovanie nielen v mestách ale aj v ťažšie dostupných terénoch a v budovách – používa snežný skúter, trojkolku a pohyblivý vozík (tieto u nás pravdepodobne ale neuvidíme). Na to aby boli odfotografované snímky v Google mapách presne na tom mieste kde patria, používa Street View auto navigáciu GPS a kombináciu dát z ďalších senzorov. Na streche je umiestnená kamera s 15 snímačmi, ktoré vytvárajú 360° panoramatické fotografie.

Google pri vytváraní fotografií ulíc tiež využíva patentovanú technológiu, ktorá zabezpečuje rozmazanie tvári a ŠPZ áut, vďaka čomu nebude porušené súkromie obyvateľov. Technológia samozrejme nemusí vždy dokonale fungovať, no pri prípadných zisteniach nedostatkov je možné na žiadosť dotknutých osôb fotografie dodatočne upraviť. Ak nechcete aby v Street View bolo vidieť vaše auto alebo dom môžete taktiež požiadať o ich rozmazanie.

My samozrejme nebudeme prekážať, ak sa naše Android auto objaví na fotografiách Street View :)

Google Street View sa tak konečne dostáva aj ku nám. Virtuálnu prechádzku najväčšími mestami Slovenska si tak onedlho bude môcť vychutnať skutočne každý.

Aktualizované 11.apríla 2012

Google dnes začal so školením svojich šoférov do špeciálne upravených áut Street View, ktoré sa budú v najbližšom období objavovať aj na Slovensku. Automobily sú už niekoľko dní zaparkované pred hotelom v Bratislave. Ponúkame vám exkluzívne fotografie približne dvadsiatich Street View automobilov. Nájdete na fotografiách niečo nezvyčajné? :)

Zdroj: Google, Google Street View

11.4.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Moriak

  Mohli by radšej spustiť navigáciu pre Slovensko isto by to mnohý viacej ocenili ako Street View…

 • Milamber13

  Jedno s druhým …

 • Konecne. Minule jak som isiel po D1, viezli cely kamion tychto google aut. ktovie kam :)

  • Julius

   Citas to po sebe chlape? :D “Minule jak som isiel po D1 este pred pol rokom…”

   • Sorry :D, to som nejak nedomyslel. 

 • matjsk

  Ked boli tie kauzy so streetview v nemecku, tak v tom case si pamatam ze chodili po slovensku, pisalo sa o tom a dokonca som auto aj videl v PP. Ktovie preco nepouzili uz ten material a idu to fotit znova.

 • Super.  Aspoň na diaľku sa poprechádzam po milovanej B.Bystrici

 • Tomas Sz

  Sa čudujem, že tie autá ešte majú osadenú tú techniku na strechách, u nás je to dosť divné…čakal by som, že do 2 dní tá technika…záhadne chytí nohy….asi má google aj na uliciach fanúšikov :D

 • Tomhau

  Exkluzívne fotografie? To bol taký problém ísť pred gat* on* hotel a cvaknúť to :D

  • mojandroidsk

   To určite nebol problém, ale mať odfotené Google autá vedľa Android autíčka, tak to je exkluzívne :-)

 • no chcem ich stretnut v Poprade! :-P i ked budem mat flak na hlave :-D

 • Martin Sagan

  Stretol som dnes rano v Ziline :o) Som zvecneny :)

  • sokoliar

   detto :) Otazka, ked to foti, nejak to spomaluje? CI ide stale normalnou rychlostou a foti si to priebezne? :)

   • Matej Farkaš

    treba sa spýtať tých školených :D keď stretneš zase jedného, tak ho zastav :D alebo mu podbehni pod auto, nech zastane a spýtaj sa ho :D

 • Kedy to majú zverejniť?

+