MojAndroid

Publikované 5.apríla 2012

Google Street View je technológia spoločnosti Google, ktorú využívajú služby Google Maps, Google Earth a ponúka panoramatický pohľad na ulice miest a rôzne iné časti sveta. Spustená bola ešte v roku 2007, kedy bolo spoločnosťou Google nasnímaných len niekoľko miest v USA. Po niekoľkých rokoch sa však možnosť virtuálnej prechádzky po uliciach miest rozrástla do ďalších 30 krajín a najnovšie zavíta aj na Slovensko. Google totiž oznámil, že 11. apríla začína pre službu Street View fotografovať dve desiatky slovenských miest, medzi ktorými nebude chýbať Bratislava, Banská Bystrica, Bardejov, Humenné, Komárno, Košice, Levice, Liptovský Mikuláš, Martin, Nitra, Nové Zámky, Poprad, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Spišská Nová Ves, Trenčín, Trnava a nakoniec aj Žilina.

Pre fotografovanie jednotlivých ulíc miest bude použitá špeciálna technika, ktorá je umiestnená v automobile Street View. Google má k dispozícii ešte ďalšie prostriedky na mapovanie nielen v mestách ale aj v ťažšie dostupných terénoch a v budovách – používa snežný skúter, trojkolku a pohyblivý vozík (tieto u nás pravdepodobne ale neuvidíme). Na to aby boli odfotografované snímky v Google mapách presne na tom mieste kde patria, používa Street View auto navigáciu GPS a kombináciu dát z ďalších senzorov. Na streche je umiestnená kamera s 15 snímačmi, ktoré vytvárajú 360° panoramatické fotografie.

Google pri vytváraní fotografií ulíc tiež využíva patentovanú technológiu, ktorá zabezpečuje rozmazanie tvári a ŠPZ áut, vďaka čomu nebude porušené súkromie obyvateľov. Technológia samozrejme nemusí vždy dokonale fungovať, no pri prípadných zisteniach nedostatkov je možné na žiadosť dotknutých osôb fotografie dodatočne upraviť. Ak nechcete aby v Street View bolo vidieť vaše auto alebo dom môžete taktiež požiadať o ich rozmazanie.

My samozrejme nebudeme prekážať, ak sa naše Android auto objaví na fotografiách Street View :)

Google Street View sa tak konečne dostáva aj ku nám. Virtuálnu prechádzku najväčšími mestami Slovenska si tak onedlho bude môcť vychutnať skutočne každý.

Aktualizované 11.apríla 2012

Google dnes začal so školením svojich šoférov do špeciálne upravených áut Street View, ktoré sa budú v najbližšom období objavovať aj na Slovensku. Automobily sú už niekoľko dní zaparkované pred hotelom v Bratislave. Ponúkame vám exkluzívne fotografie približne dvadsiatich Street View automobilov. Nájdete na fotografiách niečo nezvyčajné? :)

Zdroj: Google, Google Street View

11.4.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+