MojAndroid

Spoločnosť Google zaznamenala ďalší významný miľník. Jej autonómne autáa totiž majú za sebou už dva milióny míľ. To je približne 3,22 milióna kilometrov, a to je skutočne poriadna tréningová dráha. Toľko nenajazdí za život ani bežný šofér a je zrejmé, že autonómne autá sa za ten čas toho veľa naučili.

google-auto

Podľa odhadov ide o vzdialenosť, ktorú by bežný človek prešiel za 300 rokov. Aj tu ale platí, že nie je kilometer ako kilometer. Dmitri Dolgov, vedúci vývoja softvéru v týchto automobiloch, sa priznal, že pri autonómnych autách je to z 90 % veľmi jednoduché. Klasická jazda na diaľniciach a dobre vyznačených cestách je veľmi ľahko zvládnuteľná, no problém je so zvyšnými 10 %. Tu sa môže jednať o horšie cesty, rôzne druhy parkovania a ďalšie situácie, ktoré vie človek vyriešiť aj vtedy, keď sa v nich ocitne vôbec prvýkrát. Autonómne autá tak musia najazdiť oveľa viac, aby sa dostali do všetkých možných situácií a neskôr si pamätali, ako sa majú zachovať.

O relatívnej jednoduchosti autonómneho šoférovania nás presviedčajú aj ďalšie automobilky, ako napríklad Tesla, ktorá tiež bez problémov zvládne navigáciu na diaľniciach. Google chce ale prácu aj dokončiť, a tak sa pokúša zvládnuť aj tieto náročnejšie šoférske scenáre. Na tých pracuje posledných niekoľko rokov a ak sa mu to podarí, výsledkom by malo byť auto, ktoré si poradí skutočne takmer so všetkým.

Zdroj: Dmitri Dolgov via TechCrunch

6.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+