MojAndroid

Google v týchto dňoch podniká viacero krokov smerom k lepšej ochrane súkromných informácií používateľov svojich služieb. Najväčšie zmeny sa týkajú ukladania dát o správaní používateľa.

Od 24. júna platí, že pri nových Google účtoch bude automaticky zapnuté vymazávanie všetkých zbieraných činností a dát spadajúcich do okruhu “Aktivita na internete a v aplikáciách”. Štandardne bude odstraňovaná všetka aktivita staršia ako 18 mesiacov, hoci používateľ si ručne môže toto obdobie nastaviť na 3 mesiace.

Podľa oficiálneho popisu budú odstránené všetky dáta o “činnostiach, ktoré vykonávate v službách Googlu, ako sú Mapy, Vyhľadávanie a Play. Dáta môžu tiež zahrnovať činnosti vykonané na weboch, v aplikáciách a zariadeniach, ktoré používajú služby Googlu, alebo nahrávky vášho hlasu a zvuku.”.

História polohy

Google ďalej informuje, že pri nových účtoch, ktoré si prvýkrát zapnú zbieranie dát z oblasti “História polohy”, bude taktiež nastavené automatické vymazávanie všetkých údajov starších ako 18 mesiacov.

Funkcia “História polohy” je štandardne po vytvorení Google účtu vypnutá. Aj v tomto prípade platí, že ručným zásahom je možné nastaviť automatické vymazávanie dát už po 3 mesiacoch, prípadne sa celé automatické odstraňovanie dát dá aj úplne vypnúť.

História polohy podľa zverejneného popisu ukladá:“miesta navštívené so zariadeniami, aj keď nepoužívate konkrétnu službu Googlu, na poskytovanie prispôsobených máp, odporúčaní na základe navštívených miest a ďalšieho obsahu.”.

Pri dátach z YouTube až po 36 mesiacoch

V prípade nového Google účtu bude pre všetky dáta spadajúce do sekcie “História YouTube” nastavené automatické odstránenie aktivity staršej ako 36 mesiacov. Rovnakým spôsobom sa automatické vymazávanie dát nastaví aj pri prvom povolení zberu takýchto dát – zapnutím možnosti “História YouTube”.

Pre existujúce Google účty je možné nastaviť automatické vymazávanie dát zbieraných v sekcii “História YouTube” buď po 3 alebo 18 mesiacov.

Existujúce kontá budú upozornené

Pri existujúcich účtoch, ktoré už majú zapnuté možnosti pre zber dát z oblastí “Aktivita na internete a v aplikáciách”, “História polohy” a zjavne aj “História YouTube”, nebudú vykonané žiadne zmeny nastavenia. Google však v tomto prípade bude používateľov opakovane informovať o možnosti povolenia automatického odstránenia dát. Prípadné zmeny budú musieť používatelia vykonať ručne.

Kde hľadať nastavenia pre svoje konto?

Všetky nastavenia týkajúce sa ochrany osobných údajov a povoleného zberu dát nájdete priamo v nastaveniach svojho konta. Hľadajte sekciu “Údaje a prispôsobenie”.

Už čoskoro sa ale prístup k nastaveniam trochu zjednoduší. Do vyhľadávača budú pridané nové kontextové možnosti. Pri vyhľadaní výrazov “Google Privacy Checkup” a “Is my Google Account secure?” sa používateľovi zobrazí ponuka pre prechod do príslušných nastavení jeho konta.

Náš tip
Google čelí žalobe kvôli chybnému hardvéru v sérii Google Pixel 3
25.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+