MojAndroid

Spoločnosť Google tento týždeň pohrozila Austrálii, že v tomto štáte zablokuje svoj Google vyhľadávač . Aký má k takýmto vyhrážkam dôvod? Podľa portálu XDA-developers tak urobí, ak vláda presadí nový zákon, ktorým chce veľké internetové spoločnosti donútiť, aby platili mediálnym firmám za právo používať ich obsah. Google je už dlhšie v spore s vydavateľmi, ako News Corp, ktorý je starostlivo sledovaný po celom svete vrátane Európy.

Google odmieta platiť aj za odkazy a úryvky k spravodajstvu

Austrália sa chystá schváliť zákon, ktorý by donútil technologických gigantov dohovoriť sa s miestnymi vydavateľmi na platbách za ich obsah. Išlo by o obsah vložený do výsledkov vyhľadávania alebo za spravodajstvo. Ak by sa strany nedohodli, vláda by menovala arbitra, ktorý by o cene rozhodol.

Výkonná riaditeľka Googlu pre Austráliu a Nový Zéland Mel Silvaová sa ale pred austrálskym senátom voči nemu ostro ohradila. Ak by sa tento návrh mal stať zákonom, nezostalo by Googlu nič iné, než prestať ponúkať v Austrálii službu vyhľadávania. Firma je ochotná platiť mediálnym spoločnostiam spravodlivo len za používanie ich obsahu. To sa však nevzťahuje na zverejnenie odkazov alebo úryvkov, ako určuje zákon. Podobne funguje spolupráca Googlu a štátu vo Francúzsku.

Google Austrália

 

 

Silvaová uviedla, že spravodajský obsah predstavuje asi 1,25 % vyhľadávacie aktivity Googlu. Spoločnosť Google preto navrhla niektoré zmeny v tomto zákone, pretože prípadný legislatívny krok v Austrálii by bol precedens pre celý svet. Hlavným argumentom spoločnosti Google stále zostáva, že platba za odkazy a úryvky podkopáva základný princíp internetu – možnosť slobodného prepojenia medzi webovými stránkami. Nikto dnes neplatí za zahrnutie hypertextového odkazu do e-mailu, a tak webové stránky a vyhľadávače neplatia za poskytovanie odkazov na iné webové stránky.

Spor je pozorne sledovaný aj v Európe

O rovnakej problematike sa teraz diskutuje aj v členských krajinách EÚ: Európsky parlament totiž schválil smernicu, ktorej cieľom je spravodlivejšie rozdelenie tržieb v prospech vydavateľov novín a tlačových agentúr. Hrozba Googlu v Austrálii pritom prichádza len niekoľko hodín potom, čo sa Google dohodol na platenie obsahu s časťou francúzskych vydavateľmi správ. Austrália predstavila návrh zákona minulý mesiac, keď vyšetrovanie zistilo, že Google a Facebook majú príliš veľkú trhovú silu v mediálnom priemysle.

Google EU

To podľa vlády predstavuje potenciálnu hrozbu pre správne fungovanie demokracie. Google označil zákon za príliš rozsiahly. Uviedol, že prípadná možnosť aj obmedzeného vyhľadávania by bola pre firmu príliš riskantná. Reklamy pri vyhľadávaní sú celosvetovo najväčším zdrojom tržieb aj zisku Googlu. Firma nezverejnila údaje o hospodárení v Austrálii. Na otázku jedného zo senátorov, koľko Google zaplatil na daniach, ale Silvaová uviedla, že vlani zaplatil približne 59 miliónov austrálskych dolárov(48,5 milióna eur) a príjmy predstavovali 4,8 miliardy austrálskych dolárov(3,95 miliárd eur).

Náš tip
Najlepšie slovenské Android aplikácie za mesiac (1/2021)
23.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+