MojAndroid

Súkromie na internete dnes prakticky neexistuje a mnohé firmy o nás vedia viac než naši najbližší. Svoje by o tom mohol rozprávať napríklad taký Facebook, avšak čistý štít v tomto smere nemá ani spoločnosť Google. Tá najnovšie šokovala celý technologický svet, keď sa prevalilo, že konverzácie s Google Asistentom nie sú úplne súkromné.

Všetko čo poviete môže byť použité proti vám

Ak ste si teda doteraz ako väčšina svetovej populácie mysleli, že pri zhováraní sa s Asistentom načúva vašim slovám len umelá inteligencia, mýlili ste sa. Ako píše The Verge, Google si platí vlastných zamestnancov na to, aby načúvali našim konverzáciám s umelou inteligenciou. Úlohou týchto zamestnancov je následne prepísať to, čo bolo povedané do podoby, akej bude umelá inteligencia lepšie rozumieť. Celý proces teda slúži na ďalšie vylepšovanie Asistenta, no to nič nemení na jeho zásahu do súkromia používateľov.

Iste, hlasové príkazy, ktoré zadávame Asistentovi od Googlu, samé o sebe zväčša nenesú žiadne súkromné informácie. Nikto ani neočakáva, že s umelou inteligenciou budeme klebetiť o našich známych či spomínať pred ňou miesto, kde sme zakopali tajný poklad. Napriek tomu by sme ale niektoré informácie, ktoré s Asistentom zdieľame, len tak hocikomu neprezradili. Ide najmä o informácie týkajúce sa chúlostivých zdravotných či iných problémoch, na ktoré my sami odpoveď nepoznáme.

Nehovoriac o tom, že veľké množstvo konverzácií Google Asistent nahráva náhodou. Ako určite veľmi dobre viete, na spustenie tohto asistenta je potrebné vysloviť špecifickú frázu, napríklad “Okay Google”. Takúto frázu však môžete pokojne vysloviť aj v nejakej vete, a to bez najmenšej snahy o spustenie Google Asistenta. Ďalej môže umelá inteligencia aj zle rozpoznať to, čo ste sa snažili povedať. Razom tak začne nahrávať aj napriek tomu, že ste spomínanú formulku vôbec nevyslovili. Podľa údajov získaných portálom VRT NWS je takéto omylné spustenie Asistenta častejšie akoby ste si mysleli.

Z tisícky nahrávok je totiž viac ako 150 nahraných bez toho, aby sa o to používatelia pokúšali. Pri takomto neúmyselnom spustení teda môže Google Asistent nechtiac započuť to, čo by počuť rozhodne nemal. Horšie však je, že to okrem umelej inteligencie môžu počuť aj pracovníci z mäsa a kostí. Google sa však obhajuje tým, že jeho pracovníci načúvajú len dvom desatinám percenta z celkového počtu vyslovených hlasových príkazov. Taktiež uvádza, že vykonal potrebné kroky na to, aby jeho pracovníci nemohli vyniesť súkromné informácie používateľov na verejnosť.

Google si zarobil na poriadny problém

Ako však odhaľuje vyššie uvedené video od VRT NWS, zabezpečenie súkromných informácií používateľov nie je ani zďaleka dostatočné. Jednému z pracovníkov spoločnosti sa totiž podarilo niekoľko nahrávok zverejniť. Celej situácii nepomáha ani to, že spoločnosť Google nebola k používateľom Google Asistenta úprimná. Na stránke o zásadách ochrany osobných údajov totiž o možnom počúvaní konverzácií reálnymi pracovníkmi nie je ani zmienka. Nie je teda vylúčené, že sa za takéto zatajovanie informácií bude musieť Google čoskoro postaviť pred súd.

12.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+