Spoločnosť Google sa pokúša opäť o nové inovácie, tentokrát s novým operačným systémom Android XR. Ide o platformu určenú pre zariadenia rozšírenej a virtuálnej reality, medzi ktoré patrí napríklad aj pripravovaný headset Samsung Project Moohan či inteligentné okuliare budúcnosti. V rámci predstavenia Android XR však spoločnosť odhalila aj ďalšiu zaujímavú zmenu, ktorá môže zásadne ovplyvniť, ako komunikujeme so zariadeniami Android a smart domácnosťou, informuje AndroidAuthority.
Aktuálne je najznámejším príkazom na aktiváciu Google Asistenta fráza “Hey Google”. Teraz nás však očakáva výrazná zmena. Spoločnosť už niekoľko mesiacov postupne prechádza na novú AI platformu Gemini, ktorá má Asistenta nahradiť. Gemini už dnes láka používateľov zariadení na prechod, hoci stále nedisponuje niektorými funkciami, ktoré ponúka Asistent.
Ste tím Asistent či Gemini?
Google navyše intenzívne zapája Gemini aj do produktov zo série Nest a jeho možnosti sa rýchlo rozširujú. Integrácia s populárnymi aplikáciami ako Spotify, Google Messages či Google Home je len začiatkom. Zdá sa, že AI bude čoskoro hlboko zakomponovaná do väčšiny služieb a produktov Google, čím Asistent definitívne ustúpi do úzadia.
Mohlo by vás zaujímať:
- Nová funkcia Google Máp: Ako videozáznamy z ciest menia navigáciu?
- One UI 7.0 ponúkne užitočnú funkciu, ktorá bola kedysi z Androidu odstránená
- Cena série Samsung Galaxy S25 sa možno zvýši len v niektorých regiónoch
Novinkou je aj zmena príkazu, ktorým zobudíme virtuálneho asistenta. Počas prezentácie Android XR sa ukázalo, že používatelia smart okuliarov spúšťali asistenta pomocou frázy “Hey Gemini” namiesto “Hey Google”. Znamená to, že Android XR zariadenia môžu byť úplne bez Google Asistenta. Spoločnosť už potvrdila, že Android XR je prvým systémom vytvoreným v ére Gemini.
Očakávame tak príchod éry, v ktorej bude dominovať Gemini ako hlavná AI platforma Google. Pre používateľov to môže znamenať plynulejšiu interakciu so zariadeniami a nové možnosti v oblasti rozšírenej reality. Zatiaľ je však Gemini asistent pozadu vo viacerých veciach, pričom ho aj tak Google potichu tlačí používateľom niektorých zariadení s Androidom.