MojAndroid

Google Asistent je významným produktom spoločnosti Google. Podiel na tom má aj skutočnosť, že je predinštalovaný na väčšine Android smartfónov. Práve na túto skutočnosť si podľa portálu AndroidAuthority chce teraz posvietiť Európska komisia.

Vyšetrovanie údajne spustila sťažnosť zo strany výrobcu smartfónov

Nie je to prvýkrát, čo spoločnosť Google čelí pozornosti Európskej komisie. Príkladom je jeho monopolné postavenie medzi vyhľadávačmi. V EÚ už Google dostal niekoľko pokút za praktiky obmedzujúce konkurenciu. A teraz sa do pozornosti európskych orgánov dostal jeho hlasový asistent.

Podľa portálu AndroidAuthority sa už Európska komisia spýtala niekoľkých spoločností na to, či sú nútené používať asistenta od Googlu na zariadeniach so systémom Android. Samotné vyšetrovanie údajne začalo na základe sťažnosti na vynucovanie exkluzivity zo strany Googlu.

Podobne boli v minulosti vyšetrované aj predinštalované Google služby a aplikácie. Google sa voči tomuto obvineniu ohradil tvrdením, že spoločnosti si môžu inštalovať a používať akýchkoľvek asistentov. Príkladom môže byť Samsung, ktorý na svojich zariadeniach používa svojho vlastného asistenta Bixby.

Výsledok vyšetrovania bude známy v polovici budúceho roku

Špekuluje sa tiež či sťažnosť nesúvisí aj s funkciou nového systému Android 12. Tá by mala napevno zjednotiť vyvolanie asistenta dlhým podržaním tlačidla napájania, aby bolo funkčné na každom zariadení s touto verziou. Európska komisia samozrejme odmietla čokoľvek komentovať,

Podľa portálu bude výsledok vyšetrovania známy v prvej polovici budúceho roka. Google sa však nemusí veľmi obávať. Google Asistentovi sa môžu kvalitou momentálne rovnať len hlasový asistent Siri od spoločnosti Apple a Alexa od Amazonu. Obaja asistenti sú však primárne určení pre zariadenia týchto dvoch spoločnosti. 

Náš tip
Toto je TOP 10 Android aplikácií, ktoré Slováci sťahujú najčastejšie (9/2021)
14.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+