MojAndroid

Slovenský Google cestuje po našej krajine už nejaký čas, za ktorý sme sa dočkali zmapovania územia pomocou služby Street View. Táto však neostáva len v exteriéry, ale najnovšie sa pomocou nej zmapovali umelecké diela z galérií na Orave a Liptove. 

Slovensko má množstvo unikátnych múzeí a galérií a preto nás teší, že od dnešného dňa je Google Art Project bohatší o ďalšie umelecké diela z Oravskej galérie v Dolnom Kubíne a Liptovskej galérie Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši.

Do projektu sme sa zapojili v septembri 2014. Liptovská galéria prispela 81 dielami. Ku koncu roka 2014 bolo v priestoroch galérie realizované aj fotenie do Street view – konkrétne v tzv. Bohúňovej sieni, v ktorej sú prezentované portréty vznikajúcej meštianskej vrstvy od Petra Michala Bohúňa,” hovorí Mgr. Katarína Matušková, koordinátorka projektu Liptovskej galérie P. M. Bohúňa.

Oravská galéria sprístupnila využitím Street View technológie svoje sídlo Župný dom a Liptovská galéria Bohúňovú sieň, v ktorej sú vystavené portréty od Petra Michala Bohúňa. Medzi novými dielami nájdete napríklad obraz Nevesta Ľudovíta Fullu, či dobový portrét Jozefíny Thuranskej, alebo aj insitné umenie a diela súčasných umelcov. Viaceré diela boli pritom nasnímané technológiou ultravysokého rozlíšenia, vďaka ktorému ich je možné skúmať do detailov aj z pohodlia vášho domova.

„Osobitne treba vyzdvihnúť to, že niektoré z prezentovaných zbierkových predmetov boli nasnímané technológiou super vysokého rozlíšenia, ktorá umožňuje skúmať dielo do najmenších detailov a možno ju vnímať ako výrazný prínos nielen pre laickú verejnosť, ale aj pre odborníkov a ich výskum v oblasti výtvarného umenia,“ hovorí PhDr. Eva Ľuptáková, riaditeľka Oravskej galérie.

Spomínané galérie môžete navštíviť prostredníctvom služby Street View na stránkach Google Art Project. Stačí použiť odkazy, ktoré prikladáme nižšie:

Zdroj: Google+

18.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+