Mnohí z vás vedia, že Google sa nezaujíma len o rozvoj internetu a všetkých vecí s prívlastkom “online”, ale vďaka veľkému spektru jeho služieb rozvíja aj ďalšie oblasti nášho sveta. Jednou z nich je aj kultúra, o ktorú sa zaujíma špeciálne vytvorený Google Cultural Institute. Jednou z náplní práce jeho zamestnancov je aj skenovanie umeleckých diel, aby sa aspoň v digitálnej podobe zachovali pre ďalšie generácie.
Za posledných 5 rokov sa Google CI zaslúžil o naskenovanie 200 umeleckých diel v gigapixelovom rozlíšení. Za posledné mesiace však Google naskenoval ďalších 1000 nových diel. Vďačiť za to môže kamere s názvom Google Art Camera, ktorá prináša nový dych do tejto obdivuhodnej činnosti. Tá je navrhnutá tak, aby uľahčovala celý proces skenovania diel a urobila ho nielen rýchlejším, ale aj jednoduchším pre samotné kultúrne inštitúty.
“Drasticky sme znížili čas zachytávania diela. Zatiaľ čo v nedávnej minulosti nám to trvalo aj celý deň, s novou kamerou tento proces zvládneme urobiť za 30 minút pri obraze veľkom 1 x 1 meter,” opisuje novú kameru Marzia Niccolai z Kultúrneho inštitútu Google.
Po niekoľkých rokoch práce vytvoril Google 20 kusov Google Art kamery, ktoré chce teraz požičiavať múzeám a galériám po celom svete. Nová kamera je výnimočná v tom, že ju stačí postaviť pred maľbu, nastaviť skenovanie na jednu z hrán a ona sa sama posúva centimeter po centimetri a sníma všetky ryhy, farby a kontúry umeleckého diela. Následne sa na Google serveroch všetky snímky “zlepia” do jednej a zmenia na gigapixelovú fotografiu, ktorá zachytáva každý detail. Jedinou nevýhodou je, že nová Google Art Camera nedokáže skenovať 3D objekty, iba ploché plátna a obrazy. Aj na skenovaní týchto diel však Google postupne pracuje. Snímky nasnímané Google Art kamerou nájdete priamo na webe Kultúrneho inštitútu Google. V zbierke sa nachádza aj množstvo slovenských diel.
Zdroj: TheVerge