MojAndroid

Spoločnosť Google predstavila minulý týždeň úplne novú platformu pre rozšírenú realitu Google ARCore. Novinka má nahradiť Project Tango, ktorý síce ponúkal zaujímavé funkcie, no bol dostupný na veľmi obmedzenom počte špeciálnych zariadení a jeho popularita dlhodobo nerástla. Naopak, ARCore od Google má byť do konca roka dostupný pre 100 miliónov Android zariadení. Tie nebudú potrebovať žiadne špeciálne senzory, vystačia si s kamerou a tým, čo majú zabudované. Testovacia verzia ARCore je už dostupná pre smartfóny Google Pixel a Samsung Galaxy S8 a práve na vlajkovej lodi Samsungu sme si vyskúšali úplne prvú aplikáciu pre ARCore v obchode Play – Atom Visualizer.

Čo budete potrebovať

Ak vlastníte smartfón Google Pixel, Google Pixel XL či Samsung Galaxy S8, novú rozšírenú realitu od Google si môžete vyskúšať aj vy. Budete k tomu potrebovať APK súbor s ARCore services a aplikáciu Atom Visualizer. Samotný ARCore si môžete stiahnuť prostredníctvom tohto odkazu, no inštalovať ho musíte zadaním ADB kódu v počítači. My sme ale vyskúšali alternatívu a stiahli sme si APK súbor, ktorý fungoval bez akýchkoľvek problémov. Nájdete ho na APKMirror.com, no myslite na to, že ide o preview verziu, ktorá nemusí byť úplne stabilná. Po stiahnutí si už môžete nainštalovať samotnú aplikáciu Atom Visualizer, ktorú nájdete pod widgetom nižšie.

Verzia: 1.8
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.8
Aktuálna cena: Zdarma

Google ARCore: Naše dojmy

Na redakčný Samsung Galaxy S8 sme si novú rozšírenú realitu nainštalovali aj my. Inštalácia prebehla bez problémov, dokonca sa nám automaticky stiahla aj celkom objemná aktualizácia. Po inštalácii sa ale nikde v menu s aplikáciami neobjavila ikonka pre ARCore. Ikonka pribudla až po nainštalovaní aplikácie Atom Visualizer. Po kliknutí na ňu sa klasicky spustila aplikácia a pracovali sme priamo s ňou.

Atom Visualizer je úplne prvá verejne dostupná aplikácia pre ARCore v obchode Play. Počas nášho testovania fungovala bez akýchkoľvek problémov, no jej funkcionalita je pomerne jednoduchá. Ako napovedá názov, ide o formu vizualizácie atómov v rozšírenej realite. To znamená, že atóm môžete umiestniť na stôl či inú podložku v reálnom svete a obdivovať ho z každej strany.

K dispozícii sú dva náhľady Bohrov model s obiehajúcimi elektrónmi a jadrom, alebo kvantový mechanický model s elektrónovým oblakom. Zobraziť si môžete všetkých 118 prvkov periodickej tabuľky a môžete zobraziť aj niekoľko prvkov súčasne.

Pri zobrazení na tom istom mieste dokonca dôjde k peknej animácii, kedy sa snažia atómy umiestniť jeden cez druhý. V nastaveniach máte ešte možnosť zobrazenia rýchlosti obehu elektrónov a práve tu sme narazili na jediné zaváhanie aplikácie, resp. platformy ARCore. Pri zobrazení väčšieho množstva atómov alebo zobrazení atómov s vysokým protónovým číslom sa aplikácia výrazne spomalila. Je zrejmé, že tu už nestíhalo samotné zariadenie. Napriek tomu to zážitok z používania aplikácie nepokazilo. Aspoň sa ukázalo, že neustály rast výkonu smartfónov má teraz aj reálne využitie. Podľa očakávania sme tiež zaregistrovali slušnú spotrebu batérie, keď nám po približne 10 minútach klesla úroveň batérie o asi 8 %.

Google ARCore: Hodnotenie

Čo sa týka fungovania samotnej platformy, nemáme žiadne výhrady. ARCore je prispôsobený tak, aby dokázal dobre rozoznať vodorovné podložky, ktoré sú často miestom demonštrácie prvkov rozšírenej reality. V našom testovaní toto fungovalo skutočne dobre a či sme umiestnili atóm na stôl alebo podlahu, vždy bol zobrazený správne. Nedochádzalo k žiadnym nechceným pohybom či zaseknutiam, všetko fungovalo tak, ako by sme si predstavovali.

Na druhej strane, zobrazenie niekoľkých pohybujúcich sa častíc zrejme nebude tá najužitočnejšia funkcia tejto veľmi sľubnej platformy. Ide ale o peknú demonštráciu toho, na čo sa v budúcnosti môžeme tešiť. Teraz nám zostáva iba dúfať, že vývojári sa poponáhľajú a už čoskoro sprístupnia čo najviac zaujímavých aplikácií pre ARCore, ktoré nebudú iba pekné a zábavné, ale aj užitočné a praktické.

7.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+