MojAndroid

Vo svete, kde sa mnohé technologické spoločnosti snažia čo najviac angažovať vo virtuálnej realite, sa vlastným smerom uberá ďalšia moderná technológia. Rozšírená realita (AR) má už dnes vo svete svoje miesto a podľa mnohých expertov je jej využitie ešte väčšie ako v prípade virtuálnej reality. Google sa v tomto smere angažuje už pomerne dlho so svojím projektom Tango. V rámci toho bolo predstavených niekoľko telefónov so špeciálnymi kamerami a senzormi a aj niekoľko zaujímavých aplikácií. Po tom, čo Apple predstavil svoj ARKit použiteľný na bežnom iPhone bez akéhokoľvek ďalšieho príslušenstva, musela prísť odpoveď aj od Google. Tou je ARCore.

Náš tip
BMW využíva na prezentáciu produktov rozšírenú realitu Google Tango

Rozšírená realita od Google na súčasných smartfónoch

Zároveň je pravdepodobné, že vývoj projektu Tango sa spomalí a možno úplne zastaví. ARCore je postavený práve na základoch Tanga, no s oveľa lepšou dostupnosťou a väčšou eleganciou. ARCore totiž zvládne zobrazovať rozšírenú realitu na displeji smartfónu iba s pomocou štandardného fotoaparátu a senzorov. Systém sa zameriava na tri hlavné prvky:

  • Sledovanie pohybu – k tomu je používaný fotoaparát, vďaka ktorému ARCore dokáže rozoznať pozíciu aj orientáciu predmetu v miestnosti, a to v statickej polohe aj v pohybe
  • Porozumenie prostrediu – je pravdepodobné, že objekty rozšírenej reality budú najčastejšie umiestnené na horizontálnych podložkách, čomu je ARCore prispôsobený
  • Odhad svetelných podmienok – pre čo najrealistickejšie zobrazenie sa do výpočtov zahŕňa aj analýza svetelných podmienok; výsledkom sú napríklad reálne tiene objektov v rozšírenej realite

V skratke ponúkne ARCore takmer všetko to čo projekt Tango, no oveľa jednoduchšie. Najdôležitejšie ale je, že systém bude už čoskoro dostupný na smartfónoch Google Pixel a aj Samsung Galaxy S8. Na konci testovacej prevádzky, čo by malo byť niekedy v zime, by mal byť ARCore k dispozícii až pre 100 miliónov súčasných Android zariadení, čo je neporovnateľné s pomalým a postupným rozširovaním platformy Project Tango.

ARCore bude do konca roka na 100 miliónoch zariadení

Hoci zatiaľ ide o absolútnu novinku, je pravdepodobné, že Google bude novinku výrazne propagovať a aktívne zlepšovať. Je preto iba otázkou krátkeho času, kým sa o systéme dozvieme viac a budeme si ho môcť vyskúšať aj na našich zariadeniach.

Zdroj: Google via The Verge, Android Community

30.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+