MojAndroid

Dve spoločnosti, ktoré sa v mnohých aspektoch tvária ako rivali. Tie isté dve spoločnosti zároveň kooperujú pri viacerých službách, no majú však spoločnú jednu kľúčovú vlastnosť a tou je výborný cit na platenie daní. Alebo skôr cit na výber miesta, kde ich platiť. Tak Google, ako aj Apple majú preto radi Írsko. Nedávna téma okolo Apple a jeho sporu s EÚ akoby zastrela to, čo robí Google a v podstate veľmi podobne ako jeho americký kolega z Kalifornie.

Na úvod jedno číslo. Daň, ktorou sa v USA zdaňuje príjem je určovaná ako federálna daň a jej výška je 35 %. To aj v kontexte európskej úpravy, vrátane tej Slovenskej, je vysoké číslo. Tak si americké spoločnosti povedali, že to je predsa zlodejstvo a tak dlho hľadali až našli pekné miesto v Európe, ktoré sa prezýva Írsko. Írsko je členská krajina EÚ, ktorá má rada americké spoločnosti ak si totiž pozrieme správu, ktorá je v tejto súvislosti prezentovaná zo strany Komisie EÚ, uvádza viaceré zaujímavosti. Za prvé, Apple sa dohodol s daňovým úradom v Írsku, aká bude výška jeho dane, ak preleje hotovosť na toto územie. Hneď mi napadlo, že sa vyberiem na náš daňový úrad a apelujúc, veď v inej členskej krajine to ide, by som žiadal to isté. Aj preto to Komisia vyhodnotila ako pomoc, ktorá má povahu nespravodlivej daňovej výhody.

Apple Írsko a dane

A čo sadzba dane, teda to čarovné percento, od ktorej výšky sa väčšinou odvíja výška dane? Tak Apple sa dohodol v Írsku na sadzbe od 1% (rok 2003) až do 0,005% (rok 2014). Pre porovnanie, v Írsku je daň z príjmu, ktorá by sa týkala aj Apple a jeho ziskov vo výške 12,5%. S porovnaním s federálnou daňou v USA je to už tak rozdiel, ak si zoberieme sadzbu dane 0,005%, je ten rozdiel obrovský. Podľa vyjadrenia Komisie EÚ, musí Írsko dodaniť Apple v celkovej výške  13 miliárd EUR. No Írsku sa jeho americký kamarát páči a tak sa spoločne rozhodli, že budú bojovať voči EÚ, ktorá ako zlý ujo z Bruselu požaduje neprimerané dane. Veď komu môže vadiť, že Apple platí daň 0,005%?

Do podobnej situácie sa teraz dostal aj Google. Ten má tiež svoj stan v Írsku pre územie Európy a ešte má pobočku v Singapure, ktorá plní rovnaké ciele, ako tá európska. Inkasuje tržby z krajín Ázie a Indonézie, pričom práve daňový úrad Indonézie už nemá trpezlivosť. Výsledkom je výzva na doplatenie dlžných daní, ktoré skončili v Singapure, no neboli zdanené správne v Indonézii, a to vo výške 380 miliónov USD. Google zverejnil informáciu, že bude mať stretnutie s daňovým úradom Indonézie a istotne nájdu spoločné riešenie. Už teraz vidím, ako sa pekne dohodnú, Google zaplatí 10% z tejto sumy priamo a na zvyšku sa isto nájde tiež prijateľná dohoda. Inak v Európe uvádza Google, že platí sadzbu dane 0,16%, čo je viac ako Apple. To treba priznať. Sám Google sa dokonca chváli tým, že všetky daňové povinnosti má vyrovnané, je proste riadnym platcom dane.

Google Indonezia

Mrknime sa ešte do USA. Ako sa vlastne pozerá federálna vláda na to, že Apple a Google takto prelievajú a ukladajú svoje zisky v Európe. Účtovne by mali svoju zahraničnú hotovosť a teda zahraničné tržby niekedy v budúcnosti presunúť späť do USA a zdaniť. Na tento účel by dokonca mali účtovne vykazovať budúci záväzok v podobe zdanenie týchto tržieb federálnou sadzbou vo výške 35%. No nedeje sa tak a napríklad Apple to robí spôsobom, že deklaruje všetky svoje zahraničné aktíva ako tie, ktoré použije na dlhodobé investície v zahraničí a nikdy sa do USA vraj nevrátia. Systém je vymyslený dobre, ak pomôže Írsko alebo Singapur, je možné mať sadzbu dane hlboko pod hranicou jedného percenta. A to sa už oplatí aj platiť dane a ešte sa tým chváliť.

9.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

13 odpovedí na “Ako Google a Apple vynašli recept na neplatenie daní”

  1. Nebudem sa tu sťažovať ako obyčajný človek musí platiť dane a tieto megakorporacie to vlastne nerobia. To nechám na stangastov pri pive ?. Ale prečo EÚ, poprípade USA, nepodnikne nejaké kroky? Za tie roky čo to Google alebo Apple alebo hocikto iný (pretože neverím, že aj ostatné spoločnosti ako Microsoft, Intel atď. to nerobia podobne) si to akože nevšimli? Naozaj už korporácie stoja nad štátmi ako hovorí tu kolega? Zase na druhej strane, asi by sme to zaplatili zase len my, lebo neverím, že sa veľké spoločnosti vzdajú časti zisku na úkor daní. Je to asi začarovaný kruh a inak to možno byť nemôže. Chudobní momentálne robia na bohatých a či sa to niekedy zmení, to sa neodvážim prorokovať ?.

    • Nezmení sa to kým si to neuvedomia všetci “chudobní”.
      Prečo by mal niekto “zarábať ” mesačne pár miliónov € a jeho zamestnanci len pár stoviek? Netvrdím, že by mal byť “šéf” odmenený rovnakou almužnou ako ľudia “za pásom”, ale rozdiely by určite nemali byť takto absurdné.

      • Môžeme kľudne použiť slovo nemajetní. Ale toto sa len tak nestane. Pretože by sa museli všetci zjednotiť, bez zaváhania. A to sa takmer vždy nejako pokazí. Vždy sa nájdu jedinci, ktorí budú robiť aj za tie peniaze, lebo si povedia, že ak budú bez nich, bude to ešte horšie. Alebo prídu noví ľudia. Ja to vidím skôr naopak. Tí hore si to uvedomia :) . To je podľa mňa o veľa jednoduchšie :) .

      • Akym pravom si dovolujes kazat o tom ake by mali byt rozdiely? TY nemas pravo urcovat to kto ma kolko zarabat, ak sa o to snazis ci len centralny planovac – cize SOCIALISTA/KOMUNISTA. To ze niekto vdaka svojej sikovnosti zaraba co i miliardy (ako majitelia Googlu) ty nemas pravo nijak obmedzovat a brat im ich peniaze, lebo ini maju menej. Nepaci sa ti? Zarob si sam, zaloz si firmu, vymysli nieco nove. O com tu tocis ze par stoviek? Ved firmy ako Apple a Google davaju svojim priamym zamestnancom jedny z najlepsich platov/benefitov a moznosti.

        • Priamo o google alebo Apple ako zamestnávateľa ani tak nejde. Aj keď podľa toho čo som čítal, pracovať v Apple nie je med lízať a skôr od nich ľudia odchádzajú. Ale o inom. Môžeme sa baviť o spoločnostiach ako Foxconn, ktorí vykorisťujú svojich zamestnancov. Tam sa už tvoj komentár neuchytí. A o to ide. Ti ktorí sedia v stoličkách sú možno šikovnejší, bystrejsi, dravejsi (všade možno), ale bez tých, ktorí mákajú za pásmi by im to bolo na nič. Každá práca by mala byť zaplatená adekvátne a hlavne tak, aby každý pracujúci človek nemal problém bezpečne prežiť a neprevracat každý cent.
          Len upozorním, že ja nepoznám riešenie a som aj pokrytec trochu, lebo pri kúpe sa väčšinou nezaujimam o to či je to fairtrade. Ale aj tak si myslím, že to tu nefunguje nejak extra “spravodlivo”.
          Inak len pre doplnenie, tieto megakorporacie nemajú žiadnych majiteľov. Všetko sú to akciovky, takže tam sú iba akcionári.

          • To v akych podmienkach pracuju ludia vo Foxconne a inych dodavatelskych firmach taketo megakorporacie trapit nemoze, lebo keby sa tym mali zapodielat tak nevyrobia ani jeden telefon. Vyroba vo fabrikach ako Foxconn sa pomaly automatizuje a tu tazku, stereotypnu pracu ktorej trhova hodnota je nizka lebo je proste lahko nahraditelna strojom, pomaly vymizne z ludskych ruk – co je v konecnom dosledku dobre, vyroba mozno bude este lacnejsia (vyrobok bude lacnejsi aj pre koncoveho zakaznika a ludia nebudu musiet robit tu spinavu pracu). Ak chces namietat tymi bludmi ze roboti nam vezmu pracu tak sa zamysli nad tym ze pri takomto argumente by sme dodnes na poliach travu kosili kosami a nepouzivali by sme kombajny ktore nam ulahcuju zivot. Takymito prikladmi kedy nam “stroj vzal pracu” mozem pokracovat do nemoty. Pracovnych pozic bude pribudat v inych sektoroch. A ked sa tu riesia dane z prijmu, dan z prijmu je jedno obrovske svinstvo – brat produktivnym ludom peniaze za to ze robia je hnus, nehovoriaco progresivnej dani ktora je uplne dehonestujuca – cim viac sa clovek snazi a cim viac zarobi, tym viac mu vlada ukradne. Vlady v dnesnej dobe robia mnoho veci ktore robit nemaju, masy uradnikov, zlyhavajuce socialne programy, neefektivne hospodarenie, vsade kopa regulacii, vela dani a zle podnikatelske prostredie – to je na vine, nie korporacie. Staty by mali hospodarit tak aby nebolo nutne mat dan z prijmu, ludom nebrat polku vyplaty na dani z prijmu a nechat ich pouzit ich peniaze ako chcu oni.

  2. Na úvod jedno číslo. Daň, ktorou sa v USA zdaňuje príjem je určovaná ako federálna daň a jej výška je 35 %. To aj v kontexte európskej úpravy, vrátane tej Slovenskej, je vysoké číslo.

    Naozaj? Zjednodusene.. ak si slovak zalozi firmu, pri nakladoch 500eur vystavi fakturu na 1000e. Da si vyplatu 500e aby vytiahol zisk, ale cca 270eur odvedie ako dan statu. (ako firma a ako zamestnanec) Teda z cisteho zisku mu ostane 230eur. To je menej ako Federalna dan.

    Mozno, keby dane boli nizsie, mohol by mat dany slovak aj zamestnanca..

    • ale ved sam si si to vypocital lebo ved prijem je zisk a teda tých 35% odrátas z tých 230 nie z 1000 lebo to by bolo viacnasobne zdanovanie nakoľko by si zdanil 1000eur 35%tami potom este zadnil vyplatu xy%tami co je blbost.

Pridaj komentár

+