MojAndroid

Po afére Edwarda Snowdena, ktorý zverejnil nekalé sledovacie prakticky americkej NSA, sa objavilo množstvo kritických hlasov požadujúcich reformu tejto inštitúcie, obmedzenie jej právomocí a dôslednejšiu kontrolu jej činnosti. Zmenu v zákonnej oblasti inicioval americký prezident Barack Obama a po dlhšom legislatívnom procese koncom mája americká Snemovňa reprezentantov schválila návrh zákona, ktorým sa má obmedziť kontrola telefonátov a získavanie citlivých údajov.

Na podporu obmedzenia právomocí NSA vzniklo aj zoskupenie technologických spoločností pod názvom Reform Goverment Surveillance (RGS), ktorého členmi sú aj Apple a Google. Toto zoskupenie zostavilo otvorený list, požadujúci väčšiu reformu NSA, než je tá, ktorá bola v máji schválená zákonom. V liste, ktorý bude v plnom znení publikovaný 6.6. v novinách New York Times, Washington Post a Politico, sa konštatuje, že horná komora Kongresu má „možnosť preukázať svoje skutočné vedúce postavenie a schváliť takú verziu zákona, ktorá obnoví dôveru používateľov internetu,“. Okrem spoločností Apple a Google podpísali tento list aj generálni riaditelia spoločností AOL, Dropbox, Yahoo, Twitter, Microsoft, Facebook a LinkedIn.

List však pokračuje menej optimisticky a poukazuje na oklieštenosť súčasnej verzie tohto zákona: „Bohužiaľ, verzia, ktorá bola nedávno schválená Snemovňou reprezentantov, by mohla stále umožňovať hromadný zber internetových metadát, napríklad komu posielate maily a kto ich posiela vám,“. V liste je následne upriamená pozornosť na skutočnosť, že práve takýto nekontrolovaný hromadný zber chcel pôvodne Konges a príslušné úrady zatrhnúť. Súčasná verzia zákona je však podľa RGS veľmi mäkká a ponecháva NSA príliš voľné ruky pri možnom ďalšom hromadnom sledovaní občanov. Okrem technologických spoločností kritizujú zákon v terajšej podobe aj mimovládne organizácie a dokonca i niektorí politici.

Zdá sa teda, že administratíva USA sa nemieni vzdať možnosti sledovať svojich občanov a ľudí po celom svete a musíme si zvyknúť na neradostný fakt, že súkromie na internete je len ilúzia a veľký brat sa stále pozerá.

Zdroj: cultofandroid.com

5.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+