MojAndroid

Technológie majú život používateľov uľahčovať, ale nie vždy to tak je. Týka sa to najmä žien žijúcich v Saudskej Arábii – ich smartfóny totiž spôsobili, že je pre ne ešte ťažšie uniknúť z krajiny obmedzujúcej ich život . Aktivisti, vrátane spoločnosti Human Rights Watch, vyzývajú spoločnosti Google a Apple, aby zablokovali aplikáciu (publikovanú vládou Saudskej Arábie) zo svojich “obchodov”.

V Saudskej Arábii sú ženy bez ohľadu na vek podriadené svojmu mužskému “strážcovi”. Strážca dáva žene povolenie na vydaj, otvorenie bankového účtu a samozrejme aj na cestovanie. Posledný bod je veľkým problémom pre ženy, ktoré chcú opustiť krajinu a aplikácia Absher ich situáciu ešte viac sťažuje. Aplikáciu je možné získať z obchodov Google Play a App Store, obsahuje na prvý pohľad niekoľko neškodných funkcií, ako je platenie poplatkov za parkovanie a pod. Je však aj systémom na sledovanie presnej lokácie ženy v krajine.

Prejsť cez letiskovú kontrolu je s Absherom nemožné

Pomocou aplikácie môžu strážcovia zaregistrovať tieto ženy, udeľovať im práva na cestovanie či vložiť do blacklistu vybrané destinácie a letiská. Ak sa žena odchýli od povoleného cestovného plánu, strážca dostane na svojom smartfóne upozornenie. Saudské ženy, ktoré sa pokúšajú opustiť krajinu, začali vymýšľať spôsoby, ako ukradnúť telefón svojho strážcu alebo obnoviť heslo v aplikácii Absher na získanie cestovného povolenia.

Predtým ako sa do obehu dostala táto aplikácia, museli cestujúce ženy predkladať zamestnancom letiska vyplnené formuláre. Aktivisti tvrdia, že v súčasnosti je Absher hlavným dôvodom, prečo sú ženy na letisku chytené, keď sa snažia utiecť z krajiny. Poukazujú na to, že spoločnosti Google a Apple majú pravidlá, ktoré zablokujú aplikácie, ktoré niekoho zneužívajú alebo obťažujú. Ťažko povedať, či Absher možno do jednej z týchto kategórií zaradiť. Aplikácia je stále dostupná v obchodoch oboch spoločností, ale Google aj Apple na ňu boli upozornené. Uvidíme, ako s ňou naložia.

13.2.2019
Zdroj: androidpolice

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+