MojAndroid

David Kleidermacher je od minulého mája v Google zodpovedný za bezpečnosť Androidu, obchodu Play a Chrome OS. Za ten čas bolo predstavených niekoľko bezpečnostných produktov, ako napríklad Google Play Protect v obchode Play. Aj vďaka tomu zrejme Kleidermacher tvrdí, že Android je rovnako bezpečný ako konkurenčný operačný systém.

Náš tip
Obchod Play obsahoval aplikácie, ktoré kradli heslá na Facebook. Odstránil ich Google Play Protect

Pomáha aj Google Play Protect

Hoci nezmienil konkrétne iOS, je zrejmé, že v súčasnosti nenarážal na nikoho iného. Podľa neho sa bezpečnosť systému Android v roku 2017 dramaticky zlepšila. V tejto sfére však môžu byť podobné vyhlásenia veľmi hmlisté a nejasné. V prípade Androidu, a aj tohto vyhlásenia, platí, že bezpečnosť je na výbornej úrovni najmä pri inštalácií aplikácií výlučne z obchodu Play. Tu prebieha prvotná kontrola na strane serveru a každá nainštalovaná aplikácia je v súčasnosti skenovaná spomínaným nástrojom Google Play Protect, ktorý odhaľuje potenciálne škodlivé tituly. Play Protect takto vlani pomohol odinštalovať 39 miliónov potenciálne škodlivých aplikácií zo zariadení používateľov.

Škodlivú aplikáciu si nainštalujete iba ťažko

Aj vďaka tomu platí, že ak inštalujete aplikácie výlučne z obchodu Play, máte 9-násobne menšiu pravdepodobnosť, že si stiahnete škodlivý titul. Google tiež uvádza, že pravdepodobnosť stiahnutia potenciálne škodlivej aplikácie klesla medziročne o polovicu z 0,04 % v roku 2016 na 0,02 % vlani. Pravdou je, že naraziť na skutočne škodlivý softvér v obchode Play je pomerne náročné, aj keď nie nemožné. V každom prípade je skvelé, že Google tu robí veľké pokroky a bezpečnosť používateľov berie ako jednu z priorít.

16.3.2018
Zdroj: PhoneArena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+