MojAndroid

Spoločnosť Google dnešným dňom podľa portálu Gizmodo konečne uvoľnila tmavý režim pre svoju aplikáciu Google Mapy. Okrem toho sprístupnila aj iné zaujímavé funkcie pre používateľov Android smartfónov.

Kontrola vašich hesiel už aj v systéme Android

Funkcia Password Checkup (Kontrola hesla) bola integrovaná do internetového prehliadača Google Chrome už v roku 2019. Spoločnosť Google ju teraz prináša aj pre systém pre Android. Jej úlohou je upozorniť na potenciálne úniky alebo narušenie údajov, ktoré by mohli odhaliť vaše existujúce heslá hackerom.

Funkcia by mala automaticky skontrolovať heslá uložené v Androide spoločne s novými heslami. Ak Google zistí, že vaše heslo bolo odhalené, dostanete upozornenie s návrhom jeho zmeny. Kontrola hesla bude dostupná pre zariadenia s Androidom 9.0 Pie a vyšším.

Tmavý režim v Google Mapách ušetrí spotrebu energiu

Google Mapy sa konečne dočkali dlho-očakávaného tmavého režimu. Tmavý režim si môžete aktivovať v aplikácii manuálne, alebo sa vám aktivuje automaticky podľa systémových nastavení. Okrem estetickej funkcie uľavuje očiam pri sledovaní displeja v tme a na OLED displejoch navyše šetrí spotrebu batérie.

Google Mapy tmavý režim
Zdroj: Google

OLED displeje totiž na rozdiel od klasických LCD displejov nemajú podsvietenie. Každý ich pixel svieti zvlášť a pri čiernej farbe môže byť pixel dokonca vypnutý. Pokiaľ je grafické rozhranie systému alebo aplikácie prevažne tmavej farby, tak väčšina pixelov spotrebúva minimum energie.

Plánované posielanie SMS správ a vylepšený Google Asistent

V aplikácii Google Správy bola pridaná možnosť naplánovať odoslanie správy, podobne ako je možné naplánovať odoslanie e-mailu v službe Gmail. Pre naplánovanie je nutné najprv napísať SMS správu a potom dlhšie podržať tlačidlo Odoslať. Tým sa zobrazí nová ponuka, ktorá vám umožní nastaviť presný čas, kedy bude váš napísaný text odoslaný.

Google Správy plánovanie správ
Zdroj: Google

Dokonca aj Google Assistant sa dočkal malej aktualizácie, ktorá mu pridá možnosť telefonovať, nastavovať časovače a budíky, alebo prehrávať hudbu v smartfóne pomocou hlasových príkazov. Z Android smartfónu sa tak čiastočne stáva prenosný smart reproduktor.

Hlasové hry v Android Auto a pomôcky pre nevidiacich

Platforme Android Auto pridáva Google nové pozadia inšpirované automobilmi. Vodičov určite potešia integrované hry ako Jeopardy, ktoré si pri šoférovaní aktivujú hlasom. Vďaka ním budú ich cesty ubiehať o niečo rýchlejšie. Pre ľahší prístup ku kontaktom, pridáva Google do Android Auto skratky. Automobily so širokouhlou obrazovkou dostávajú nový rozdelený režim obrazovky, aby vodiči mohli vidieť súčasne Google Mapy a ovládacie prvky médií.

Skoda Octavia Android Auto
Skoda Octavia Android Auto | Zdroj: Redakcia MôjAndroid.sk

Pre ľudí, ktorí sú nevidiaci alebo slabozrakí, vydáva spoločnosť Google novú verziu svojej aplikácie Talkback s prepracovaným menu, intuitívnejším rozpoznávaním gest, vylepšenými ovládacími prvkami čítania a ďalšími funkciami. Väčšina nových funkcií je dostupných od dnešného dňa. Aplikáciu Talkback verzie 9.1 si môžete stiahnuť v obchode Google Play. Platforma Android Auto sa noviniek dočká v najbližších dňoch.

Náš tip
Terapia prostredníctvom virtuálnej reality pomôže ľuďom v ťažkostiach. Ako funguje?

24.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+