MojAndroid

Spoločnosť Google si uvedomuje, aký tlak bol vyvíjaný na bezpečnosť Androidu v minulosti. Tento stav sa spoločnosť rozhodla zmeniť pridaním niekoľkých bezpečnostných prvkov do Androidu 5.0 a jeho ďalších verzií. Za všetky spomenieme napríklad natívne zapnuté šifrovanie zariadení, či novú funkciu, ktorú Google vloží do ďalšej verzie Androidu. Ide o bezpečné surfovanie internetom cez verejné Wi-Fi siete, čo má zabezpečiť špeciálne Google VPN, cez ktoré bude smerovaná celá vaša dátová komunikácia. Náznaky tejto služby sú už teraz dostupné v niekoľkých zariadeniach spoločnosti Motorola. Služba však zatiaľ nie je funkčná.

Screenshot_2015-03-12-13-34-43-304x540 Screenshot_2015-03-12-12-00-43-304x540

Reálne to bude fungovať tak, že sa prihlásite na verejnú Wi-Fi a potvrdíte, že chcete surfovať bezpečne cez Google VPN. Google vás cez verejnú sieť pripojí pomocou VPN na svoje servery, ktoré zabezpečia firewall a ďalšiu ochranu siete. Tá prefiltruje nebezpečné prvky komunikácie a do vášho koncového zariadenia pošle už iba “vyčistené” dáta, ktoré sú pre vás bezpečné. Podobne to môže fungovať aj cez mobilné dáta, prípadne v kombinácii mobilných dát a Wi-Fi. Situáciu podrobne rozobral portál Pocketables, ktorý informoval aj o presnom postupe, ako túto službu spustiť na vybraných zariadeniach Motorola. Na záver už dodáme iba to, že podobnú funkciu v Androide rozhodne oceníme a veríme, že sa jej čoskoro dočkáme aj v zariadeniach ďalších výrobcov.

14.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+