MojAndroid

Google každý rok podáva správu o tom, aké bezpečné sú jeho služby. Inak tomu nie je ani začiatkom roka 2015, kedy sa Google chváli dosiahnutými výsledkami za rok 2014. A ten bol pre Android úspešným. Google totižto vyhlásil, že počet inštalácií potenciálne nebezpečných aplikácií z obchodu Play klesol o 50% a znížili sa aj ďalšie ukazovatele nebezpečenstva spojeného s Androidom.

Pýtate sa, ako Google kontroluje bezpečnosť Androidu a obchodu Play? Jednoducho – denne urobí približne 200 miliónov kontrol inštalácií aplikácií a hier z obchodu Play. Priamu ochranu od Googlu má v súčastnosti viac ako 1 miliarda Android zariadení! A výsledky tejto starostlivosti postupne stúpajú na povrch – PHA (potenciálne nebezpečnú aplikáciu) si v minulom roku nainštalovalo iba menej ako 1% zariadení. Z obchodu Play si aplikáciu, ktorá by mohla byť nebezpečná, nainštalovalo iba 0,15% zariadení, čo je o 50% menej, ako v roku 2013.

google-bezpecnost-titulka

O bezpečnosť Androidu sa stará aj služba SafetyNet. Tá kontroluje približne 400 000 pripojení za deň a skúma, či sa na nich nenachádza nejaké SSL nebezpečenstvo, napríklad typu man-in-the-middle. Minulý rok si vďaka upozorneniu od Googlu aktualizovalo svoju aplikáciu (a jej zabezpečenie) až 25 000 developerov. Celkovo Google odhalil približne 80 nebezpečných kódov v aplikáciách pre mobilné zariadenia.

Zaviazali sme sa, že z Androidu urobíme bezpečný ekosystém pre používateľov aj developerov. Preto robíme Android takým, akým je dnes – s niekoľkými vrstvami zabezpečenia v samotnej platforme a v službách, ktoré ponúka Google. Ako doplnok pre tradičné zabezpečenie typu šifrovanie či aplikačné sandboxy používame automatické aj manuálne kontroly systému, aby sme ho udržali bezpečným voči rôznemu typu malvéru, phishingu, či spamu. Silné zabezpečenie Androidu, ako platformy zameranej najmä na aplikácie, spočíva v modeli hlboko zakorenenom v aplikačnom sandboxe. Na zvýšenie zabezpečenia využívame aj používateľské dáta a štatistiky, ktoré takmer v reálnom čase dokážeme kontrolovať v rôznych službách a produktoch, napríklad v obchode Play či v službe “Kontrola aplikácií”. A keďže ponúkame otvorenú platformu, výskumy a bezpečnostné správy pochádzajúce od tretích strán nám pomáhajú byť silnejšími a bezpečnejšími pre samotných používateľov.

Hoci je Android pod taktovkou Googlu dostatočne zabezpečeným, potenciálne riziko pre používateľov predstavujú alternatívne obchody a aplikácie inštalované manuálne, teda cez .apk súbory. Tie Google nevie až tak dobre odkontrolovať, aj keď dokáže počas inštalácie narýchlo preskúmať ich kód na svojich serveroch. Niektorí používatelia ale túto možnosť Googlu odopreli. Riešením môže byť aj niektorý z antivírusových programov, ktorý dokáže odhaliť potenciálne nebezpečnú aplikáciu. Takýto typ ochrany ale medzi používateľmi nemá dobrú povesť a viacerí označujú antivírusové programy za zbytočnosť. Pozor by si tak mali dávať najmä tí, ktorí inštalujú aplikácie a hry z rôznych čiernych obchodov a warez fór.

Zdroj: Google

3.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+