MojAndroid

Ako prvé veľké oznámenie na I/O 2024 minulý týždeň, Google odhalil, že AI Prehľady – predtým známe ako Search Generative Experience (SGE) – sa teraz zavádzajú pre verejnosť. Keď firma minulý rok prvýkrát oznámila svoj experiment SGE, v mnohých prípadoch generované výsledky AI odpovedali na otázky efektívnejšie než odkazy, a tiež s pomerne dobrou presnosťou. Správu teraz prináša 9to5Google.

Vtedy boli výsledky SGE spustené takmer pri každom hľadaní, pričom AI bloky sa objavovali na vrchu stránky, čím posúvali všetko ostatné nadol. Počas posledného roka sa však zdá, že sa to zmenilo. Google obmedzil, ako často sa zobrazia AI Prehľady vo vyhľadávaní. Mnohé priame vyhľadávania pre konkrétne kľúčové slová (ako názov niečoho alebo niekoho) často neukážu AI Prehľad, ale len typické výsledky. Rovnováha bola nájdená aj pri nákupoch, kde Google môže stále zobrazovať AI výsledky, ale niekedy nižšie na stránke, pričom produkty majú prednosť.

google vyhladavanie
Vyhľadávanie v Google sa zmení | Zdroj: ChatGPT

Tento týždeň Google vysvetlil, že AI Prehľady sa zobrazia vo vyhľadávaní len vtedy, keď systém verí, že sú obzvlášť užitočné. Napríklad pri hľadaní niečoho, čo vyžaduje zhromaždenie informácií z rôznych zdrojov, alebo pri zadávaní priamej otázky. V konečnom dôsledku to pôsobí ako správne rozhodnutie, pretože AI vo vyhľadávaní môže byť efektívnejšie. Google uvádza príklady použitia umelej inteligencie na plánovanie jedál alebo výletov, kde organizuje plány jedál s odkazmi na recepty z celého webu, čo je skutočne užitočné.

Hrozí zánik tradičných webov?

Jednou z najväčších otázok okolo zavedenia takýchto prehľadov je, ako to ovplyvní internet ako celok. Google Search, ako najväčší vyhľadávač na svete, odvádza obrovské množstvo návštevnosti na webové stránky. Google nemôže túto návštevnosť odseknúť, inak by veľké časti internetu zanikli a mnohé by začali používať umelú inteligenciu na generovanie obsahu v snahe prežiť. To nie je dobré pre nikoho, vrátane Google, pretože AI, ktorá sa živí inou AI, je recept na katastrofu.

Náš tip
Narodeninová súťaž: Vyhrajte Samsung Galaxy Z Flip5

21.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+