MojAndroid

Umelá inteligencia, skrátené aj AI (artificial intelligence pozn. red.), je fenoménom, ktorý si momentálne podmaňuje celý technologický svet. Mnoho technologických gigantov v nej vidí skvelú príležitosť na vývoj a rozvoj vlastných nápadov. Výnimkou, samozrejme, nie je ani jeden z najväčších hráčov na trhu, spoločnosť Google.

S dynamickým rozvojom umelej inteligencie vzrastá aj obava o jej zneužitie. Google, ako jeden z najmasívnejších používateľov umelej inteligencie, cíti istú formu zodpovednosti, a preto zverejnili vlastné etické štandardy, ktoré budú sprevádzať jeho pokrok v tejto oblasti.

Sedem princípov nedávno zverejnil CEO spoločnosti Google, Sundar Pichai, ktorý je mimo iného zodpovedný práve za vetvu AI.

1. Byť spoločensky prospešný

2. Zabrániť vytváraniu alebo posilňovaniu predsudkov

3. Stavať na bezpečnosti

4. Byť zodpovedný voči používateľom

5. Začleniť zásady ochrany súkromia

6. Udržať vysokú vedeckú úroveň

7. Tvoriť v súlade s týmito zásadami:

  • Aké je primárne použitie?
  • Sme unikátni?
  • Bude mať technológia významný vplyv na spoločnosť?
  • Akú úlohu v technológii zohráva Google?

Každá forma novej technológie nesie svoje riziká. Môže ísť o únik citlivých údajov alebo inú formu zneužitia. Google sa preto dištancuje od akéhokoľvek vývoja, ktorý by mohol spôsobovať spoločenské škody od vývoja, ktorý hocijako súvisí s vojenskými technológiami alebo jeho účelom je poškodiť všeobecne platné spoločenské normy a, samozrejme, ľudské práva. Google zároveň potvrdil, že jeho práca v oblasti kybernetickej bezpečnosti bude naďalej pokračovať, aj keď sa spája s armádou.

Google si navyše uvedomuje, že možnosti umelej inteligencie neboli ešte ani zďaleka vyčerpané a práve preto je pripravený byť v oblasti bezpečnosti a etiky AI flexibilným partnerom všetkých používateľov.

Celé vyhlásenie spoločnosti Google si môžete prečítať na tomto odkaze.

11.6.2018
Zdroj: Android Police

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+