MojAndroid

Vlnu záujmu o to, kedy vlastne vidíme vo výsledkoch svojho vyhľadávania pravdivú správu a kedy je to presne naopak, spustili voľby amerického prezidenta minulý rok. Od vtedy mám pocit, že sa sociálne siete, vyhľadávače a teraz najmä Google, snažia predbiehať, kto ponúkne zaručený nástroj na odhaľovanie pravdy. Svetová jednotka vo vyhľadávaní teraz prináša vlastný nástroj, ktorý bude odhaľovať klamlivé správy.

Testované v USA, spustené aj na Slovensku

Keď som už spomenul USA, tak Google svoju novinku testoval práve za veľkou mlákou. Okrem toho sa do projektu v jeho rannej fáze zapojila tiež Veľká Británia.  No a teraz je priestor na overenie a otvorenie nástroja pre všetky jazykové mutácie Google. Tak som teda skúšal, no zatiaľ to vyzerá, že správy, ktoré by Google overoval v našich končinách, nie sú. Nebol dostatočný časový priestor, aby Google pri niektorej správe vedel svoj nástroj overiť a nasadiť. Musíme si teda počkať, pokým doména google.sk prinesie prvé výsledky aj u nás.

Samotný Google svoj systém popisuje nasledovne:

Ak určitý web overí tvrdenie súvisiace s vaším vyhľadávaním, uvidíte výsledok vyhľadávania s oknom, ktoré obsahuje nasledujúce informácie:

  • Kontrolované tvrdenie
  • Informáciu o osobe, ktorá zverejnila tvrdenie
  • Meno alebo názov vydavateľa overujúceho dané fakty
  • Zhrnutie overenia faktov vydavateľom

Články s overeniami faktov tvrdení sú označené „Overenie faktov“. Google si však zároveň dáva pozor, aby nebol sám tvorcom správ a jasne sa voči tomu vyhradzuje, keď tvrdí, že nevytvára samotné fakty. Zároveň je tu zachovaná možnosť nahlásiť nepravdivú správu alebo SPAM. Ak s overením faktov užívateľ nesúhlasí, má kontaktovať v prvom kroku vlastníka webu, ktorý ju zverejnil. V prípade, že vo výsledkoch vyhľadávania vidím informácie, ktoré sú podľa mňa SPAM, ako napríklad nevhodný obsah alebo platené odkazy, mám sa obrátiť so spätnou väzbou priamo na Google.

Vlastné tagy a úroveň pravdivosti

Google pripravil aj špeciálnu sériu tagov, ktoré budú jednotlivé výroky a správy označovať. Ak budem mať záujem, viem si pri konkrétnom tvrdení, ktoré mi vyhľadávač poskytne zobraziť, informácie o samotnom tvrdení alebo správe, kto jej autorom a tiež údaj o organizácii, ktorá toto tvrdenie overila. Musia byť tiež označené, tie tvrdenia sú kontrolované, uvádzať sa budú závery týkajúce sa tvrdení alebo, ako sa dospelo k týmto záverom. No a samozrejme Google stavia na preberaní citátov a pôvodných zdrojov informácií.

Okrem toho bude k dispozícii aj šesť stupňov úrovne pravdivosti, ktoré budú k správe pripojené. Začína sa na „hard to categorize“, nasleduje „false“, potom „mostly false“, „half true“, mostly true“ až nakoniec „true“. Ak bude mať správa značku „true“ znamená to, že ju Google a jeho algoritmus vyhodnotil ako pravdivú a dôverihodnú.

Za niekoľko mesiacov, keď si weby a ich prevádzkovatelia zvyknú na tento spôsob komunikácie s užívateľom, by som to videl na plné využitie pri vyhľadávaní. Stane sa to zrejme aj žiadanou formou a značkou, ako ukázať zákazníkovi, že práve na môj web má kliknúť, a to s dovetkom, že je dôveryhodný. Od zvládnutia samotného algoritmu sa potom uvidí, do akej miery je Google schopný kontrolovať nahlasovanie spamu a tiež riešenie konfliktov, ktoré budú vyvolávané umelo. Už teraz sa viaceré aktivity a projekty, ktoré riešia politickú scénu tešia, že ich mapovanie výrokov a činov politikov dostane verejnú kontrolu od Google, na ktorú sa budú s radosťou odvolávať. No uvidíme, ako to celé dopadne u nás.

17.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+