MojAndroid

Nejeden amatérsky alebo aj profesionálny fotograf sa už určite pokúšal vytvoriť fotografiu počas západu alebo východu slnka. Pre ešte lepšie poznanie diania na oblohe je tu aplikácia Golden Hour, vďaka ktorej už nikdy nezmeškáte “zlatú hodinu”.

Golden Hour – zlatá hodina a omnoho viac

Na úvod je určite potrebné vás oboznámiť s tým, čo takzvaná “zlatá hodina” vlastne je. V skutočnosti ide o istý typ slangu používaného medzi fotografmi. Tento pojem opisuje časový úsek, respektíve približne hodinu pred úplným slnečným svitom a po ňom. V tomto čase sú fotografie iné, najmä kvôli dopadajúcemu svetlu. To je vtedy mäkšie a farby sú prirodzene teplejšie.

Veľkú úlohu zohrávajú samozrejme aj podmienky, teda či je obloha jasná alebo je zamračené, prípadne polooblačno, kedy môže fotografia vyzerať až nečakane dobre. Podobným časom je aj takzvaná “modrá hodina”, ktorá nastane približne hodinu pred východom a hodinu po západe slnka, teda čas pred a po “zlatej hodine”.

Všetko v jednej aplikácii

Aplikácia Golden Hour ponúka všetky informácie pokope. Po spustení vás privíta jednoduchá tabuľka s časmi a pomenovaniami jednotlivých časových úsekov. V ľavom hornom rohu je zobrazená poloha a súradnice, ktoré si môžete po kliknutí na ne skopírovať. Pod nimi sa nachádza čas východu a západu slnka. K dispozícii je taktiež aj kalendár s údajmi k jednotlivému dátumu.

V dolnej lište sa nachádza položka “Mapa”, ktorá vám ukáže vašu polohu, miesto západu a východu a taktiež aj posuvník pre polohu slnka v jednotlivom čase. V karte “Notifikácie” si môžete nastaviť upozornenie na zvolený časový úsek.

Za poplatok si môžete dokúpiť aj verziu Golden Hour + s ďalšími funkciami a bez reklám, ak chcete vydavateľa podporiť priamo. V prípade, že reklamy v aplikácii povolíte, funkcie platenej verzie sa vám odomknú, keďže nimi tvorcu taktiež istým spôsobom podporíte, no nepriamo.

Táto aplikácia sa môže niekomu zdať nevyužiteľná, veď predsa “pozriem na oblohu, páči sa mi, fotím”. No niekomu takýto spôsob stačiť nemusí a je pravdou, že pre lepšie fotografie je treba podrobnejšie poznať to, čo fotíte a už len z tohto dôvodu má táto aplikácia v praxi určite využitie.

Golden Hour
Golden Hour
Developer: Simplaapliko
Price: Free
  • Golden Hour Screenshot
  • Golden Hour Screenshot
  • Golden Hour Screenshot
  • Golden Hour Screenshot
  • Golden Hour Screenshot
  • Golden Hour Screenshot

Náš tip
Huawei Next Image pozná česko-slovenských víťazov: Toto sú výherné fotografie

21.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+