MojAndroid

V mori Android aplikácií sa už neraz objavili tituly, ktoré porušovali bezpečnostné či súkromné zásady. Zväčša ale ide o menej populárne aplikácie, ktoré už na prvý pohľad vyzerajú pochybne. Teraz sa ale objavila hrozba, ktorá prostredníctvom extrémne populárnej aplikácie zasiahla desiatky miliónov používateľov. Ukrývala sa totiž v populárnej aplikácii Go Keyboard.

Chybu objavili výskumníci zo spoločnosti Adguard, ktorí monitorovali správanie viacerých populárnych klávesníc v obchode Play. Sledovali pritom množstvo prenesených dát a práve aplikácie Go Keyboard prenášala dát oveľa viac ako by mala. Na čínske servery sa nevedomky dostávali informácie o používateľovi a jeho zariadení, vrátane e-mailu z Google konta, jazyku klávesnice, IMSI, polohy, typu pripojenia, veľkosti obrazovky, verzie Androidu a modelu zariadenia.

Aplikácia zbierala tieto informácie bez vedomia používateľov, čo je jednoznačne nemysliteľné. Čo je ešte horšie, klávesnicu Go Keyboard si z obchodu Play stiahli už viac ako 200 miliónov používateľov, takže je šanca, že niektorí sa nájdu aj vo vašom okolí. Určite ich na to upovedomte. Výskumníci z Adguard už kontaktovali Google, ktorý sa ale zatiaľ k situácii nevyjadril. Vyhýbať by ste sa ale mali dvom aplikáciám s widgetom pod článkom. Ak ste jednu z nich používali, odporúčame ju odinštalovať a siahnuť po niektorej z dostupných alternatív.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: betanews via Phandroid

25.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

3 odpovede na “POZOR: Obľúbená aplikácia Go Keyboard špehuje používateľov, posiela dáta do Číny”

  1. Problém to síce je, na druhej strane tam nevidím žiadne citlivé osobné údaje, alebo údaje, ktoré by sa dali využiť napr. pri krádeži z účtu a pod. Takže neviem, či to iba v článku nespomenul autor, alebo naozaj odosiela len pomerne neškodné údaje. Smutné je, že to asi robí 90% softwaru.

Pridaj komentár

+