MojAndroid

V mori Android aplikácií sa už neraz objavili tituly, ktoré porušovali bezpečnostné či súkromné zásady. Zväčša ale ide o menej populárne aplikácie, ktoré už na prvý pohľad vyzerajú pochybne. Teraz sa ale objavila hrozba, ktorá prostredníctvom extrémne populárnej aplikácie zasiahla desiatky miliónov používateľov. Ukrývala sa totiž v populárnej aplikácii Go Keyboard.

Chybu objavili výskumníci zo spoločnosti Adguard, ktorí monitorovali správanie viacerých populárnych klávesníc v obchode Play. Sledovali pritom množstvo prenesených dát a práve aplikácie Go Keyboard prenášala dát oveľa viac ako by mala. Na čínske servery sa nevedomky dostávali informácie o používateľovi a jeho zariadení, vrátane e-mailu z Google konta, jazyku klávesnice, IMSI, polohy, typu pripojenia, veľkosti obrazovky, verzie Androidu a modelu zariadenia.

Aplikácia zbierala tieto informácie bez vedomia používateľov, čo je jednoznačne nemysliteľné. Čo je ešte horšie, klávesnicu Go Keyboard si z obchodu Play stiahli už viac ako 200 miliónov používateľov, takže je šanca, že niektorí sa nájdu aj vo vašom okolí. Určite ich na to upovedomte. Výskumníci z Adguard už kontaktovali Google, ktorý sa ale zatiaľ k situácii nevyjadril. Vyhýbať by ste sa ale mali dvom aplikáciám s widgetom pod článkom. Ak ste jednu z nich používali, odporúčame ju odinštalovať a siahnuť po niektorej z dostupných alternatív.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: betanews via Phandroid

25.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+