MojAndroid

Prístup k e-mailom miliónov používateľov Gmailu majú aj vývojári tretích strán. Táto informácia sa dnes objavila v The Wall Street Journal. Nastavenia súkromia a prístupu Gmailu umožňujú dátovým spoločnostiam a vývojárom zobrazovať súkromné e-maily používateľov a to vrátane adries príjemcov, celých správ a iných súkromných informácií.

Len overené spoločnosti

Spoločnosť Google oznámila, že údaje poskytuje len overeným vývojárom tretích strán a s výslovným súhlasom používateľov. Proces preverovania spočíva v kontrole toho, či je spoločnosť správne reprezentovaná jej aplikáciou a jej politika ochrany osobných údajov uvádza, že monitorované e-maily budú použité len k prospechu veci a nebudú zneužité. Sú aj prípady, keď vývojári požiadali o prístup k týmto dátam, no nebolo im vyhovené. Google však neoznámil, v koľkých prípadoch sa tak stalo.

Prístup k mailom majú aj zamestnanci Googlu, ale len vo veľmi špecifických prípadoch. Môže sa jednať napríklad o vyšetrovanie bezpečnostných chýb alebo zneužitia údajov.

Náš tip
Aplikácia Gmail vo verzii v8.6 prináša množstvo noviniek

Aplikácií, ktoré majú prístup k Gmailu je naozaj veľké množstvo. Či už sa jedná o veľké a známe aplikácie, ako napríklad Microsoft Office, alebo tie malé a menej známe. Ak ste v týchto aplikáciách videli žiadosť o povolenie k údajom, pravdepodobne ste dali súhlas a povolenie na čítanie svojich e-mailov. Aj ostatné e-mailové služby poskytujú informácie tretím stranám, takže nemusí sa to týkať len spoločnosti Google.

Doplatil na to už aj Facebook

Táto situácia pripomína podmienky, ktoré viedli k fiasku zdieľania údajov spoločnosti Cambridge Analytica v spoločnosti Facebook. Prístup k údajom z Facebooku bol zneužitý a to malo za následok obrovské problémy pre Facebook, ľudia si hromadne vymazávali svoje účty na tejto sociálnej sieti, pretože sa obávali zneužitia svojich osobných údajov.

Náš tip
Facebook zdieľal dáta používateľov s desiatkami ďalších technologických spoločností
Náš tip
Facebook znova v problémoch: Populárnemu kvízu unikli údaje 120 miliónov používateľov

Neexistujú žiadne dôkazy o tom či niektorá spoločnosť s prístupom k e-mailom nezneužila tieto informácie. Zdá sa, že takéto prehliadanie osobných údajov v mailoch je prekročením hraníc ochrany osobných údajov.

Pokiaľ chcete vidieť zoznam aplikácií, ktoré majú prístup k vášmu účtu, kliknite na tento odkaz.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.2.121
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.2.121
Aktuálna cena: Zdarma
3.7.2018
Zdroj: TheVerge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+