MojAndroid

Každý používateľ Gmailu sa už asi stretol s pojmom dvojstupňová autentifikácia. Jedná sa o bezpečnostnú funkciu, ktorá zabezpečí prístup k vášmu kontu pomocou dodatočnej autentifikácie. V podstate sa neprihlasujete ku svojmu Google účtu cez jedno zariadenie, ale aj cez druhé ako je mobilný telefón. Funkcia je dobrovoľná, ale ukazuje sa, že ju nevyužíva viac ako 90 % používateľov Gmailu. Štatistika bola zverejnená počas bezpečnostnej konferencie Usenix’s Enigma 2018 v Kalifornii.

Náš tip
Google prináša doplnky do služby Gmail. Podporujú aplikácie tretích strán

 

Ako dvojstupňová autentifikácia funguje?

Pri každom prihlásení do služby Google zadáte používateľské meno a heslo ako zvyčajne. Následne vám na telefón príde kód prostredníctvom textovej správy, hlasového hovoru alebo mobilnej aplikácie. V prípade, že máte bezpečnostný kľúč, môžete ho vložiť do portu USB na počítači. Počas prihlásenia môžete zvoliť, že už na  dvojstupňové overenie používať nechcete. Potom bude tento počítač vyžadovať pri prihlasovaní iba heslo. Účet bude aj naďalej chránený, pretože keď sa do vášho účtu niekto pokúsi prihlásiť z , bude požadované dvojstupňové overenie.

 

Aký je dôvod nízkeho využívania služby?

Podľa softwarového inžiniera Google Grzegorza Milka môže byť dôvodom aj to, že keď ľudí k niečomu nasilu tlačíte, tak majú tendenciu sa tomu vyhýbať. Ďalším dôvodom môže byť aj zdĺhavosť opisovania bezpečnostného kódu z prijatej sms. Veľa expertov sa zhoduje, že posielanie bezpečnostného kódu pomocou sms môže byť rizikové. Spoločnosť Google už dlhšie uvažuje o využití aj iných možnosti overenia pri dvojstupňovej autentifikácii.

A čo vy? Patríte k ľudom, ktorí využívajú dvojstupňovú autentifikáciu? Dajte nám vedieťv v diskusii podl článkom.

Zdroj: theverge

29.1.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+