MojAndroid

Najnovší súbor uniknutých dát je označovaný ako najväčší dátový únik v histórii. 2,6 TB citlivých dát z právnickej firmy Mossack Fonesca obsahuje informácie a dokumentáciu k rôznym podvodom, daňovým únikom, korupcii a ďalším nezákonným činnostiam, za ktorými stoja spoločnosti a ich predstavitelia z celého sveta. Na spracovaní dát malo asi rok pracovať 370 žurnalistov zo 100 rôznych mediálnych organizácií, pričom výsledky ich práce boli zverejnené iba teraz pod názvom Panama Papers.

Na zverejnení sa podieľali The Guardian a nemecké noviny Süddeutsche Zeitung, pre ktoré ide o jednu z najdôležitejších udalostí v existencii. Práve vďaka rozmerom tohto úniku a faktu, že sa tu nachádza až 11 a pol milióna rôznych súborov, ide o ďaleko väčší únik informácií ako to bolo napríklad v prípade WikiLeaks či pri úniku dokumentov z NSA Edwardom Snowdenom.

Čo sa týka samotných odhalení, nájde sa tu prakticky všetko možné, čo je nezákonné, resp. v niektorých prípadoch ide o netransparentné aktivity, ktoré nezákonné možno nie sú, no určite by o nich verejnosť rada vedela. Z tých, ktoré už boli odhalené, môžeme spomenúť sieť dohôd a pôžičiek v hodnote asi dve miliardy dolárov, ktoré siahajú k Vladimírovi Putinovi a k jeho najbližším známym. V dokumentoch sa našli aj informácie o islandskom premiérovi, ktorý nepriznal svoj podiel v zahraničnej spoločnosti, čo môže vyústiť až do nových volieb v krajine. V dokumentoch sa tiež našli ďalšie detailné informácie o korupcii predstaviteľov FIFA.

Dáta pritom pochádzajú zo spomínanej právnickej spoločnosti Mossack Fonesca, ktorá sídli v Paname a spravuje rôzne zahraničné spoločnosti a poskytuje finančné služby. Spoločnosť sa pritom vyjadrila, že je veľmi výrazne regulovaná a na trhu s finančnými službami pôsobí ako zodpovedný člen so širokým portfóliom zákazníkov. V každom prípade, ide o skutočne obrovský škandál, ktorý možno ešte naberie na obrátkach po tom, ako budú zverejnené ďalšie konkrétne informácie.

Zdroj: The Guardian via Gizmodo

4.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+