MojAndroid

Po dlhých prípravách bude dnes projekt Galileo konečne oficiálne spustený. Informoval o tom podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Spustenie bolo naplánované ešte pred Vianocami po tom, ako sa v novembri do vesmíru dostali prvé štyri družice nového navigačného systému. Tie by zatiaľ mali slúžiť ako doplnok k tradičnému GPS.

Náš tip
HistoryTECH: História a princíp fungovania GPS

Presnosť na prvom mieste

Hoci GPS funguje stále veľmi dobre, nejde o najpresnejší systém. Nová technológia Galileo umožní sledovať polohu s presnosťou na jeden meter oproti desiatim metrom v prípade GPS. To je skutočne veľké zlepšenie a z toho budú profitovať aj bežní používatelia služby. Okrem tých ale výhody využijú aj záchranné zložky, ale napríklad aj piloti lietadiel. Skrátka, presnejší navigačný systém prinesie veľké množstvo výhod pre mnohé odvetvia, ktorým už starší systém GPS nestačil.

Potenciál do budúcna

Veľkým priestorom pre využitie sú napríklad autonómne autá a ďalšie automatické zariadenia, ktoré budú využívať lokalizáciu cez systém Galileo. Tie tak budú navigované oveľa presnejšie a zníži sa pravdepodobnosť chýb a zaváhaní spôsobených nepresnou alebo pomalou navigáciou. Zmenou v tomto systéme bude, že niektoré jeho časti budú spoplatnené. To by malo nastať až v roku 2020, kedy bude systém plne funkčný. Aktuálne budú jeho služby zdarma, no pri platenej verzii budú môcť používatelia využívať navigáciu s presnosťou na niekoľko centimetrov. Podľa Európskej komisie by mal systém dokonca priniesť zaujímavé tržby a v prvých 20 rokoch fungovania by malo do európskej pokladnice pribudnúť asi 90 miliárd eur.

Celý systém pritom spočíva aj v spresnení sledovania času. Každý satelit má vlastné atómové hodiny, ktoré ostanú na sekundu presné po dobu troch miliónov rokov. Výhodou je tiež väčšie množstvo satelitov (vo finálnej verzii 30) ako v prípade GPS či ruského GLONASS. Už dnes sa na trhu nájdu zariadenia podporujúce navigáciu prostredníctvom nového systému. Niektoré sú už teraz pripravené, iné budú potrebovať softvérovú aktualizáciu. Ďalšie ale budú pribúdať, takže je pravdepodobné, že v priebehu niekoľkých rokov budú všetky nové zariadenia fungovať s týmto navigačným systémom.

Zdroj: useGalileo.eu, bangkokpost.com, hnonline.sk

15.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+