MojAndroid

Galaxy Z Flip od Samsungu je prvý skladací smartfón, ktorý sa chváli skleneným displejom, avšak to vzbudzuje otázky ako napr. ako dokážete ohnúť sklo? Pre Samsung to bola obrovská výzva použiť odolnejší materiál ako ľahko poškriabateľnú plastovú fóliu, známu z predchádzajúceho ohybného smartfónu Samsung Galaxy Fold. Nakoniec prišiel s niečím, čo sa podobá sklu a zároveň je možné ho zohnúť.

Technologickí nadšenci (ako ja) poskočili nadšením, keď sa na YouTube objavilo video od známeho kanála, ktorý sa preslávil testovaním odolnosti smartfónov JerryRigEverything. Keď začal so svojím testom odolnosti displeja, ukázalo sa, že na vrchu je v skutočnosti opäť len plastová fólia. Sklo sa na stupnici, ktorú používa, poškriabe na stupni 6 či 7, kým plastové fólie sa poškriabu na stupni 2 až 3. Hneď na to demonštroval, že je možné poškriabať displej aj nechtom.

Poškodnie displeja nechtom je na Galaxy Fold Z Flip výrazné.
Poškodnie displeja nechtom je na Galaxy Fold Z Flip výrazné.

Ďalší test, ktorým preukázal, že displej nie je zo skla, bol test zapaľovačom. Jednoducho priloží oheň zapaľovača na pár sekúnd k obrazovke zariadenia a sleduje, čo sa stane. Sklo by zareagovalo iba miernym poškodením povrchovej oleofóbnej vrstvy displeja, kým plast by sa mierne začal taviť. Presne to sa stalo v jeho videu, odraz sa začal ohýbať a teda povrch meniť svoj tvar.

Celý test odolnosti si môžete pozrieť tu:

Čo na to Samsung?

Samsung z toho môže vyjsť ako klamár, čo by pre nich znamenalo ďalšiu PR katastrofu spojenú s ohybnými displejmi. Samsung sa pre The Verge vyjadril nasledovne: “Technológia UTG (ultra tenké sklo) displeja od Samsungu je jediná svojho druhu a odlišuje sa od ostatných vlajkových zariadení série Galaxy. Zatiaľ čo displej umožňuje ohýbanie, mal by byť ohýbaný opatrne. Galaxy Z Flip má ochrannú vrstvu na vrchu UTG podobnú ako má Galaxy Fold.

Android Authority pridáva vyjadrenie zakladateľa konzultačnej spoločnosti pre dodávateľov displejov Rossa Younga, ktorý obhajuje použitie plastovej vrstvy pre ochranu používateľa pred roztrieštením skla pri poškodení obrazovky zariadenia, vďaka tomu sa na poškodenom skle neporežete.

Galaxy Z Flip ako najodolenjší skladací smartfón?

Okrem kritiky toho displeja je zariadenie celkom odolné, nakoľko prežilo aj silné ohnutie do opačnej strany a nezlomilo sa. V konštrukcii sa ozvalo malé prasknutie, ale zariadenie sa dalo sklápať aj naďalej a celkovo je lepšie zhotovené ako napríklad konkurenčná Motorola razr. Tej sa totiž nadvihol displej od konštrukcie a začali sa lámať pixely vo vnútri. Samsung svojou konštrukciou odolá takémuto zohnutiu nakoľko sa jeho časti spoja a nedovolia tak zatlačiť na konštrukciu.

Náš tip
Samsung Galaxy Z Flip vs Motorola razr: Výbava vs štýl | Porovnanie

18.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+