MojAndroid

Jednou z predností nových smart hodiniek Samsung Galaxy Watch4 je určite funkcia merania tlaku. Podľa portálu SamMobile by mohla dokonca pomôcť pacientom s Parkinsonovou chorobou.

Výskum porovnal funkčnosť hodiniek s klasickým tonometrom

Parkinsonova choroba je vážne neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje tromi hlavnými príznakmi – triaška, svalová stuhnutosť a zníženie pohyblivosti. Ochorenie sa vyskytuje zvyčajne po 50. roku života a výskyt je približne 1 pacient na 1000 obyvateľov. Pacienti s touto diagnózou sa potykajú aj s tzv. ortostatickou hypotenziou. Ide o akútne stavy nízkeho tlaku, ktoré sú spôsobené nedostatočným sťahovaním ciev.

samsung galaxy watch4
Foto: Redakcia

A práve s nimi by mohla pomôcť funkcia merania tlaku v hodinkách Galaxy Watch4, Galaxy Watch3 a Galaxy Watch Active2. Podľa portál SamMobile to dokazuje výskum pod vedením dr. Jin Whan Choa a dr. Jong Hyeon Ahna, ktorý publikoval lekársky časopis Frontiers in Neurology. V ňom porovnávali hodnoty namerané smart hodinkami Galaxy Watch3 s hodnotami nameranými lekárskym tonometrom.

Aký bol výsledok výskumu?

Výskumu sa malo zúčastniť až 56 ľudí s priemerným vekom 66,9 rokov. Meranie každého pacienta prebiehalo trikrát s hodinkami na jednej ruke a tonometrom na druhej. Priemer a odchýlka medzi zariadeniami bola 0,4 ± 4,6 mmHg v prípade systolického tlaku  (SBP) a 1,1 ± 4,5 mmHg v prípade diastolického tlaku (DBP). Korelačný koeficient (r) medzi zariadeniami bol 0,967 v prípade systolického tlaku a 0,916 pri meraní diastolického tlaku

Samsung Galaxy Watch3
Samsung Galaxy Watch3 | Foto: Redakcia


{{shop_name}} od {{product_price}}

Smart hodinky Samsungu tak umožňujú pomerne presné meranie tlaku a mohli by byť pre pacientov s Parkinsonou chorobou užitočnou pomôckou. Narozdiel od bežných lekárskych zariadení je ich nosenie totiž oveľa pohodlnejšie a sú vždy poruke, respektíve na ruke. Samozrejme treba pripomenúť, že pre správne meranie tlaku je nutná aj ich prvotná kalibrácia.

Náš tip
Android Auto dostane úplne nový dizajn a funkcie
17.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+