MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej a pero S Pen: Perfektná kombinácia

Ak by sme mali niečo označiť za pýchu tohto zariadenia, prst by pravdepodobne padol na displej. Technológia Super AMOLED, výborné sýte farby a perfektná čitateľnosť za každých podmienok sú len malou časťou toho, čo môžete od tohto displeja očakávať. Začneme ale pekne poporiadku. Uhlopriečka sa zastavila na hodnote 10,5 palca, rozlíšenie 2560 x 1600 pixelov. Výsledná hustota je teda 287 pixelov na palec, čo je na tablet viac než slušné. Rozlíšenie dáva tušiť, že sa nejedná o klasický pomer strán 16:9. Obrazovka nie je až taká širokouhlá, čo pri zariadení tohto druhu skôr vyzdvihujeme. Pomer strán displeja Samsungu Galaxy Tab S4 je teda 16:10.

Nie je žiadnym prekvapením, že displej podporuje 16 miliónov farieb. Jeho nastavenia sú viac než bohaté. Okrem štandardnej možnosti nastavenia jasu podľa vašich požiadaviek a, samozrejme, aj automatického jasu si môžete nastaviť oveľa viac parametrov displeja. Môžete zapnúť filter modrého svetla, čo využijete hlavne v noci. Displej bude ladený do teplých farieb, za čo vám vaše oči určite poďakujú. Môžete si ho dokonca načasovať. Nechýba možnosť zväčšenia či zmenšenia písma, dokonca si môžete zmeniť aj jeho štýl (font). Pokiaľ by sa vám ponúkané štýly nepáčili, jednoducho si stiahnete ďalšie.

Zariadenia od Samsungu už dlhodobo ponúkajú  možnosť nastaviť si farebné podanie podľa seba. Galaxy Tab S4 nie je v tomto prípade výnimkou. V základe máte tieto možnosti nastavenia:

  • Adaptívne zobrazenie
  • AMOLED kino
  • AMOLED fotografia
  • Základný

Pokiaľ by vám to nestačilo, ručne si môžete nastaviť aj vyváženie farieb, stačí posunúť pripraveným posuvníkom doľava či doprava pre studené a teplé farby. Výrobca však išiel ešte ďalej. Ak zaškrtnete možnosť “rozšírené možnosti”, môžete si vlastnoručne upraviť RGB font, čiže úroveň červenej, zelenej  a modrej farby. Displej dokáže odignorovať náhodné dotyky, pokiaľ sa nachádza na tmavom mieste. Vyhľadávanou funkciou je aj možnosť jeho rozsvietenia dvojitým poklepaním, ktorá tu nechýba.

Kvality tento panel ukazuje aj v disciplíne pozorovacích uhlov. Tie sú jedným slovom famózne. Ani pri tých najnepravdepodobnejších uhloch nedochádza k deformácii obrazu či zmene farebného podania. Displej vyzerá rovnako vždy, bez ohľadu na to, z akého uhla sa naň pozeráte. Rovnako chválime úroveň minimálneho aj maximálneho jasu.

S Pen

Toto pero je fanúšikom Samsungu veľmi dobre známe. Oproti modelom Note je však oveľa väčšie a hrubšie. Taktiež obsahuje tlačidlo, ktoré pri stlačení nad displejom vyvolá špeciálnu ponuku. V základe obsahuje tieto možnosti:

  • Zobraziť všetky poznámky
  • Inteligentný výber (jednoducho si vyberiete časť displeja, ktorú si viete upraviť podľa seba, následne poslať ako obrázok)
  • Písanie na obrazovku (urobí sa screenshot obrazovky, môžete naň následne písať perom)
  • Živá správa (niečo nakreslíte, prípadne napíšete a tablet z vášho písania urobí video)
  • Preklad
  • PENUP (je to kreslenie, ktoré funguje ako sociálna sieť)

Túto ponuku si môžete samozrejme nastaviť podľa seba. Môžete pridávať či skrývať odkazy aplikácií, ktoré sa zobrazia. Pero okrem týchto funkcionalít veľmi dobre využijete pri kreslení. Je presné, rýchle a jeho odozva je priam blesková. Navyše dokáže rozoznať niekoľko úrovní tlaku, takže pri kreslení nebudete mať problém zvýrazniť hrubšie línie. Jednoducho viac pritlačíte.

Za zmienku stojí aj funkcia písania poznámok a pripomienok na vypnutom displeji. Stačí nad obrazovkou stlačiť tlačidlo pera S Pen a začať písať. Pripomienky z vypnutej obrazovky sa uložia do aplikácie Samsung Notes. Okrem predinštalovaných aplikácií, ktoré sa v tablete nachádzajú a dokážu s perom komunikovať, si samozrejme môžete pomocou aplikácie Galaxy Apps stiahnuť aj množstvo ďalších. Či už sa jedná o nástroje na kreslenie, písanie poznámok alebo iné zaujímavé aplikácie.

Výkon a pamäť: Najvýkonnejší Android tablet súčasnosti

Výkonných tabletov na trhu nie je veľa. Neplatí to však o Samsungu Galaxy Tab S4. Ten dostal síce minuloročný, no stále veľmi výkonný osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 835. 4 jadrá bežia na frekvencii 2,35 GHz, ďalšie štyri na frekvencii 1,9 GHz. Procesor nemá s nedostatkom výkonu absolútne žiadny problém. Všetko ide krásne, plynulo. Presne tak, ako by sme od najvybavenejšieho tabletu renomovaného výrobcu očakávali. Zariadenie nemá problém so žiadnou náročnejšou činnosťou.

Procesoru sekunduje operačná pamäť s kapacitou 4 GB. Niekto by mohol namietať, že by jej mohlo byť aj viac, no na druhej strane sme sa s jej nedostatkom počas testovania nestretli. Nezaznamenali sme žiadne spomalenie ani nečakané správanie systému z dôvodu nedostatku RAM. Zariadenie sme samozrejme podrobili aj benchmark testom, pomocou ktorých sme otestovali jeho hrubý výkon. Výsledky z nich si môžete pozrieť na obrázkoch nižšie.

My sme samozrejme neváhali a do tabletu nainštalovali hru PUBG. Grafika sa automaticky nastavila na maximum, pričom zážitok z hry bol vynikajúci. Nestretli sme sa so žiadnymi zásekmi či spomaľovaním. Navyše Samsung Galaxy Tab S4 si držal celkom nízku teplotu aj pri dlhšom hraní, takže problémy so zahrievaním môžete rovno hodiť za hlavu. Žiadne nie sú. Za zmienku stojí aj fakt, že Samsung Galaxy Tab S4 bol spolu s modelom Samsung Galaxy Note 9 úplne prvým zariadením, na ktorom bolo možné hrať hru Fortnite.

Nedostatok výkonu sme nepocítili ani v režime Dex, ktorý tento tablet dokáže bez nutnosti pripájania ďalšieho externého zariadenia, ako je tomu u smartfónov Samsungu. Tento režim je na výkon náročnejší ako štandardný Android, no na druhú stranu ponúkne neporovnateľne lepšiu produktivitu. O tomto ale viac v nasledujúcich častiach recenzie.

Náš recenzovaný model ponúka 64 GB vnútorné úložisko. Predávať sa bude aj verzia s 256 GB pamäťou. Výrobcu chválime za ponechanie slotu na pamäťovú kartu microSD. Tú tablet zvládne s maximálnou kapacitou až 512 GB, takže o nedostatok priestoru sa rozhodne báť nemusíte.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+