MojAndroid

Malvér je časím problémom obchodu Google Play a podľa portálu AndroidPolice sa teraz nevyhol ani konkurenčnému obchodu Galaxy Store od Samsungu. Niekoľko klonov pirátskych aplikácií typu Showbox v ňom môže byť schopných infikovať Android zariadenia malvérom.

Aplikácie slúžia ako trojské kone

Max Weinbach z portálu AndroidPolice si všimol niekoľko aplikácií postavených na Showboxe distribuovaných v obchode Galaxy Store spúšťať po nainštalovaní varovanie Google Play Protect. Analýza niektorých z týchto aplikácií pomocou nástroja Virustotal ukazuje viac ako tucet  výstrah nižšieho stupňa.

Niektoré aplikácie tiež vyžadujú viac povolení, ako by mali, vrátane prístupu ku kontaktom, denníku hovorov a samotnému telefonovaniu. Preukázalo sa tiež, že reklamný systém v aplikácii je schopný vykonávať dynamické spúšťanie kódu. Zatiaľ čo samotná aplikácia nemusí priamo obsahovať malvér, môže neskôr stiahnuť a spustiť iný kód, ktorý by mohol zahŕňať malvér. V podstate tak ide o trojského koňa.

Analýza škodlivých aplikácií vo VirusTotal | Zdroj: AndroidPolice.com

Všetky tieto aplikácie sú klonmi inej známej aplikácie s názvom Showbox, ktorá poskytovala prístupu k obsahu chráneného autorskými právami vrátane filmov a televíznych relácií. Showbox je  však už „nefunkčný“ takmer dva roky, takže  webové stránky a aplikácie tretích strán s týmto popisom sú „falzifikáty“. Ani jedná z odhalených aplikácií sa nenachádza v obchode Google Play.

Náš tip
Minuloročné Samsungy onedlho dostanú Android 12 a One UI 4
29.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+