MojAndroid

Grafickú nadstavbu One UI 3.1 pre systém Android 11 uviedla spoločnosť Samsung spolu so sériou vlajkových lodí Samsung Galaxy S21. Odvtedy ju už ale získali aj iné modely a teraz sa podľa portálu SamMobile dočkali aj vlajkové modely z roku 2019 Samsung Galaxy Note 10 a Galaxy Note 10+.

Marcová bezpečnostná záplata už vo februári

Aktualizácia pre Samsung Galaxy Note 10+ má označenie N97xFXXU6FUBD a momentálne je dostupná v Nemecku. Postupne by sa mala dostať aj na ďalšie trhy spolu s aktualizáciou pre menší model Samsung Galaxy Note 10. V prípade modelov, ktoré sú kúpené v rámci paušálov mobilných operátorov, by mohla aktualizácia  mierne meškať.

Samsung Galaxy Note 10, Note 10+
Samsung Galaxy Note 10 a Note 10+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aktualizácia je dostupná  formou OTA updatu a jej veľkosť je 1035,78 GB. Majiteľov tohto smartfónu určite poteší aj lepším zabezpečením systému, pretože obsahuje aj marcovú bezpečnostnú záplatu. A to napriek tomu, že je stále február. Samsung tak potvrdzuje výbornú softvérovú podporu, ktorú nedávno v prípade bezpečnostných aktualizácií predlžil na 4 roky.

Nová funkcia na zdieľanie dát pomocou technológie blockchain

Hlavným plusom aktualizácie je ale určite nadstavba One UI 3.1, ktorá pochopiteľne vylepšuje samotný systéme Android 11. Bezpečné zdieľanie dát medzi telefónmi má zabezpečiť nová funkcia Private Share. Funguje podobne ako Quick Share, ale pre prenos využíva známu technológiu blockchain.

Eye Comfort Shield je vylepšenou funkciou modrého filtra pre AMOLED displej smartfónu. Mali by uľaviť očiam a celkovo organizmu používateľa pri dlhodobom pozeraní na displej. Vylepšením prešli aj aplikácie Kalendára a Galérie. Pri zdieľaní obrázkov je možné odstrániť polohu, kde boli vyfotené.

Kalendár by mal automaticky ukladať plánované notifikácie zo SmartThings zariadení. Zlepšiť by sa mala aj kvalita fotografií pri slabšom osvetlení. Okrem softvérových vylepšení by sa malo jemne zmeniť aj grafické prostredie, ako sú niektoré ikonky a animácie.

Ako je na tom konkurencia?

Fínska značka Nokia na začiatku mesiaca aktualizovala na Android 11 svoj prvý model Nokia 8.3 5G. Xiaomi aktualizoval množstvo svojich smartfónov vrátane modelov samostatnej značky Redmi. Príkladom je Redmi Note 9S.  Huawei zase priniesol na modely Huawei P40, P40 Pro a Mate 30 Pro nadstavbu EMUI 11. Bohužiaľ stále so starším systémom Android 10.

Motorola nedávno začala s distribúciou Androidu 11 pre svoj úplne prvý smartfón Motorola moto g pro. OnePlus už dávnejšie aktualizoval modely OnePlus 8 a 8 Pro. Dostali OxygenOS 11 postavený na systéme Android 11.  Japonská spoločnosť Sony zase až po novom roku spustila aktualizáciu pre svoje smartfóny Xperia 10 IIXperia 5 II alebo Xperia 1 a 5.

Náš tip
Samsung Thermal Guardian: Upravte si výkon procesora
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
25.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+