Vývoj tabletov a smartfónov neustále napreduje obrovským tempom a v niektorých prípadoch sú už schopné nahradiť osobný počítač. Problém je však v tom, že ešte mnohí z nás odsudzujú písanie na dotykovej obrazovke a pre vykonanie nejakej jednoduchej úlohy si radšej sadneme za notebook s poriadnou klávesnicou. Zdá sa, že problém sa podarilo odstrániť novému kalifonskému startupu s názvom Tactus Technology.
Táto technológia využíva tzv. mikrofluidy, ktoré všeobecne umožňujú precíznu kontrolu a riadenie toku kvapalín v zariadeniach. V dotykovom paneli sú umiestnené kanály, vyplnené netoxickou tekutinou. Zvýšením tlaku v kanáloch sa tekutina tlačí na povrch panelu, čím vytvára akési bubliny reprezentujúce fyzické klávesy. Podľa spoločnosti Tactus si budú používatelia dokonca môcť nastaviť tlak, teda tvrdosť klávesy. Hoci výrobcovia majú k dispozícii funkčný prototyp, technológia stále nie je vo finálnej fáze vývoja. Musí sa zabezpečiť dostatočná tvrdosť materiálu, aby nedošlo napríklad k neúmyselnému poškodeniu povrchu a vytečeniu kvapaliny. Technológia je zatiaľ obmedzená v tom, že sa dokáže vyvolať len na definovanom mieste avšak vývojári pracujú na dynamickej verzii, ktorá sa bude prispôsobovať potrebám používateľa.
Spoločnosť prezradila, že sa chce dostať do výroby koncom tohto roka, prípadne začiatkom budúceho. Zatiaľ nechcela uvádzať výrobcov zariadení s ktorými je v kontakte, takže nevieme ani predpokladať aký je záujem o takúto technológiu. Vzhľadom na to že dnes existuje obrovská škála produktov, ktoré majú zabudovaný dotykový displej, využitie je veľmi rozsiahle.
Zdroj: cnet



Vsak tato informacia o tejto firme a ich technologii uz koluje po internete vyse pol roka :)
Pred nedávnom však predstavili prvý krát funkčný prototyp
pred nedávnom?? už to je vyše mesiac odkedy to predstavili.
Dobrá hlúposť.
blbosť :)
Perfektne!!
Hmatova odozva!konecne:-)
Bez urážky, aľe myslieť si, že niekto kto píše na fyzickej klávesnici desiatimi prstami prejde na tento blud a bude ho považovať za plnohodnotnú náhradu, je prinajmenšom smiešny…
Bomba vec! Nie je to síce nutnosť, ale tak isto ako iná nepotrebná schopnosť zariadenia (napr Sumsangova Eye control či čo to je) je dobré ( na pochvaľu) to mať. Ja by som to prijal nakoľko sa na mobile neustále mýlim a chýba mi odozva (nie vybračná). Ale budú musieť ešte veľmi inovovať, aby to boli schopný skombinovať s mineralizovaným sklom, lebo staré „GPS“ displaye (neviem ako sa to volá tak to pomenujem „tlakový“ display) ani s takouto technológiou ľudia kupovať nebudú.
tí ktorí odcudzujú túto technológiu, zjavne nikdy nepísali na smartphone ktorý mal plnohodnotnú qwerty klávesnicu.. :)
Pamätáte na tie krásne časy, keď sa správy na mobile dali písať aj poslepiačky?