MojAndroid

Android už dávno nie je len systémom pre telefonovanie a písanie správ, či e-mailov. Jeho rozsah je obrovský, a preto nikoho neprekvapí, že sa používa už aj v medicíne. Okrem profesionálneho využitia by ho však chcela spoločnosť Fujitsu použiť aj pre domáce liečenie a diagnostiku chorôb. Začiatok vidí v softvéri, ktorý dokáže zmerať používateľovi tep len tým, že nasníma svoju tvár kamerou vo svojom Android zariadení.

fujitsu-heart-2

Princíp fungovania tohto softvéru je pomerne jednoduchý. Rozlíšenie a kvalita fotoaparátov v dnešných Android zariadeniach umožňujú aj detailné fotografie a dobré zaostrenie na kožu fotografovaného objektu. Práve z nej chce Fujitsu zistiť, aký tep daná osoba má. Kľúčom je meranie podielu hemoglobínu v krvi, ktorý pohlcuje zelenú zložku svetla. V širšom chápaní tak telefón, tablet alebo kamera v PC bude sledovať, kedy je vaša pokožka na tvári “bledšia” a kedy “tmavšia”, čím softvér odhadne približný tep vášho srdca. A bude mu na to stačiť vraj len 5 sekúnd.

fujitsu-heart-1

Fujitsu svoj nový softvér práve v tejto chvíli prezentuje v Japonsku na odbornej technologickej výstave, kde si ho budú mať možnosť naživo vyskúšať masy priaznivcov. Podobný softvér je dostupný aj pre zariadenia s operačným systémom iOS. Aplikácia má názov Cardiio a je dostupná za 2,69€. Používatelia tejto aplikácie majú na ňu prevažne kladný ohlas a dúfame, že sa podobnej aplikácie pre Android zariadenia dočkáme už čoskoro aj my. Možno aj od spoločnosti Fujitsu, ktorá na trh prinesie vlastné riešenie. Aké sú vaše skúsenosti s medicínou a Androidom? Používate nejaké aplikácie, ktoré majú niečo spoločné s vašim zdravím? Podeľte sa s nami o váš názor v komentároch pod článkom.

Zdroj: The Verge

18.3.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+