MojAndroid

O solárnych cestách sme už niekoľkokrát písali. Ide o projekty, v ktorých tvoria cestu solárne panely generujúce elektrickú energiu. Momentálne sa tieto vízie premenili na skutočnosť vo francúzskom meste Tourouvre-au-Perche v Normandii. Zatiaľ má však cesta iba jeden kilometer a dokáže poháňať pouličné osvetlenie po jej obvode. Celá táto paráda stála takmer 5 miliónov eur a leží na ploche 2700 metrov štvrocových. Ak sa solárna cesta osvedčí, ďalším na rade bude až 1000 kilometrový úsek cesty pozdĺž francúzsekj diaľnice.

Panely sú zaliate v živici na báze kremíka, ktorá im pomáha odolávať každodenným situáciám spojeným s úlohou chodníka. Bohužiaľ, plocha nedokáže vyprodukovať toľko energie ako panely, ktoré bývajú na strechách budov. Ďalšou nevýhodou je aj cena, ktorá je omnoho vyššia v porovnaní s klasikou na strechách budov či obytných domov. Spoločnosť však verí, že časom sa náklady znížia a chystá projekty ďalších 100 solárnych ciest po celom svete.

Aby sme informácie upresnili, menšia solárna cesta už existuje. Vybudovali ju v lete tohto roku a nachádza sa v Route 66 Welcome Center v Missouri. Nejde však ešte o taký kus cesty, ako vznikol vo Francúzsku. Nuž a bojujú s rovnakým problémom, ktorým je cena.

Zdroj: The Verge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+