MojAndroid

Fragmentácia verzií systému bola dlhé roky problémom Androidu a ani koncom roku 2021 nie je situácia úplne ideálna. Android 11 stále nie je najrozšírenejšou verziou. Ukazuje to štatistika, ktorú zverejnil portál AndroidAuthority.

Najrozšírenejším je stále Android 10

Najrozšírenejším systémom v novembri 2021 bol totiž dva roky starý systém Android 10 (v abecednom poradí Q). Bol nainštalovaný na 26,5 % Android zariadeniach. Najnovší Android 11 bol nainštalovaný na 24,2 % zariadeniach. To je síce pekné číslo, ale po viac ako roku by mal byť podľa očakávaní systémom na väčšine používaných smartfónov..

Najrozšírenejšie verzie systému Android v novembri 2021 | Zdroj: AndroidAuthority.com

Na treťom mieste je samozrejme Android 9.0 Pie s podielom 18,2 %, za ktorým nasleduje Android 8 Oreo z roku 2017 s podielom 13,7 %. Na ďalších miestach sa objavujú Android 7.0 Nougat, Android 6.0 Marshmallow, Android 5.0 Lollipop alebo Android 4.4 KitKat. Najstarším systémom v rebríčku je Android 4.1 – 4.3 Jelly Bean s podielom 0,6 %.

Prečo nie je ani koncom roka 2021 najrozšírenejším systémom Android 11?

Spoločnosť Google urobila v posledných troch verziách systému Android viaceré zmeny, ktoré mali uľahčiť výrobcom smartfónov ich aktualizácie. A to bez ohľadu na nadstavbu, ktorú využívajú. Aktualizácie sa vďaka tomu určite zrýchlili, čoho príkladom je juhokórejský Samsung. Ten bol v minulosti často kritizovaný za pomalú softvérovú podporu a teraz patrí k najaktívnejším výrobcom v aktualizáciách softvéru.

Prečo teda nie je najrozšírenejším systémom Android 11? Dôvodom by mohlo byť aj to, že medzi používanými smartfónmi je stále veľké množstvo starších modelov, ktorým už skončila softvérová podpora. V minulosti totiž väčšina výrobcov poskytovala len dvojročnú záruku systémových aktualizácií. Viacerí z nich už však rozšírili záruku pre nové modely na tri roky, čo by sa mohlo kladne prejaviť už budúci rok na rozšírení Androidu 12.

Náš tip
Zľavy na aplikácie a hry v Google Play pekne poruke. Google testuje novú funkciu
24.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+