MojAndroid

Rivali Android a iOS sa stretávajú s rôznymi formami porovnávania. Aj keď Android má pri celkových používateľoch navrch, keďže združuje viacero hardvérových značiek, pri schopnosti pripraviť a najmä zasiahnuť zákazníkov s aktualizáciu systému, je to už opačne.

Fragmentácia hrá v neprospech Androidu

Začnime číslami, ktoré sa týkajú iOS. Kalifornská spoločnosť má jednu výhodu, ak by sme si na záver predstavili porovnania nasadzovaných aktualizácií a rýchlosť inštalácie u konečných zákazníkov. Keďže produkuje ako jediná svoj hardvér a softvér sama, vie najlepšie zacieliť ako rýchlo vyvolať pozitívny efekt fragmentácie. A ten je skutočne dobrý, pretože najnovšie iOS 13 sa dostalo na vyše 50 % všetkých Apple zariadení. Udialo sa to za menej ako jeden mesiac po tom, ako oficiálne Apple svoju verziu vydal pre verejnosť.

Takto inak reagovali zákazníci Apple aj v minulosti, obdobné čísla dosiahol napríklad iOS 10 alebo iOS 12, keď ho Apple vydal. Aj keď rekord má Apple s iOS 9, kde za týždeň sa dosiahla úroveň 50 %, ktorú už Apple pri ďalších svojich vydania (doteraz) nikdy nezopakoval.

Ako na to reaguje Google a Android?

Oficiálne sa tejto téme zrejme vyhýba, nenašiel som porovnania, ktorými by sa chválil Android. Boli by zrejme zbytočné, a tak je dobré ich nechať na pokoji. Čísla však k dispozícii sú, aj keď pre nový Android 10, ktorý už je vonku približne jeden a pol mesiaca, dáta nemáme. No môžeme si pomôcť predchádzajúcimi mesiacmi. Android mal totiž v máji 2019 pre systém Android 9 fragmentáciu na úrovni 10,4 %, čo bola úroveň za obdobie deviatich mesiacov od vydania.

Oproti iOS je to samozrejme veľký rozdiel. Tu sa presne ukazuje, ako naráža rozdiel mnohých výrobcov a hardvérov na ten jediný od Apple. Ani dnes nie je celkom známe, ako prebehne na konci roka 2019 aktualizácia pri modeloch Huawei, Motorola alebo Nokia na Android 10. Samsung uvoľní zrejme systém pre svoje novinky a modely staršie ako je Galaxy deviatej série sa už nedočkajú. To však nateraz nie je isté. Žiadny oficiálny zoznam totiž nie je publikovaný, čo je ďalší rozdiel oproti Apple, kde sa pri uvedení hneď vie, aké modely kedy presne systém iOS dostanú.

Systémové chyby a ich opravy

Podstatný rozdiel oproti Androidu je možné vnímať aj z pohľadu opráv a jeho rýchlosti. Tento rok ich už Apple stihol vydať niekoľko, systém bol nedokonalý, mal chyby. Reakcie však boli rýchle. Apple niekedy zbytočne robí chyby, ktoré mohol odstrániť skôr alebo vyriešiť už pri uvedení hlavnej aktualizácie. Android je v tomto iný. Avšak, predvídať kedy a či vôbec bude reakcia v podobe aktualizácie, je obtiažne.

Počty zákazníkov rastú, Android a jeho hardvér je obľúbený. Systém a ponuka telefónov k tomu je skutočne široká, čo vyhovuje mnohým zákazníkom. Apple má iPhone, no striktne dané, čo si môžete vybrať a najmä cenová politika už presahuje dimenziu, v ktorej sa kedysi predávali iba MacBooky. Dnes je cena niektorých MacBookov pod cenou samotného iPhonu. Je to tak trochu nielen zvláštne nastavenie vnímania, ale z môjho pohľadu aj nesprávne uvažovanie nad postavením telefónu ako najmä komunikačného nástroja, bez možnosti vytvárania obsahu. Nepredpokladám, že by sa v dohľadnej dobe menilo správanie Apple alebo aj Google a výrobcov Android telefónov.

11.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+