MojAndroid

Huawei aj Samsung tento rok vo svojich vlajkových lodiach predstavili to najlepšie, čo vedia ponúknuť aj v oblasti mobilných fotoaparátov. Každý sa však vydal trochu iným smerom. Zatiaľ čo Samsung používa štandardnú zostavu s jedným fotoaparátom, Huawei prišiel s duálnym systémom, ktorý pozostáva z dvoch rôznych snímačov. Na úvod si v krátkosti predstavíme fotoaparáty každého zariadenia. Fotoaparátom sa podrobne venujeme aj v naších recenziách.

Huawei P9:  P9 nepoužíva dva rovnaké snímače, ale namiesto toho jeden obyčajný a druhý monochromatický. V prípade monochromatického snímača výrobca odstránil RGB filter, vďaka čomu dokáže zachytiť scénu len v čierno-bielych farbách. To však nie je jeho hlavná úloha. Vďaka absencii RGB filtra dopadá na jednotlivé pixely viac svetla, čo v spojení s druhým snímačom prináša benefit v podobe kontrastnejších a najmä svetelnejších snímok. Toto spojenie, aj vďaka použitiu väčších pixelov, pocítite najmä v zhoršených svetelných podmienkach. Skvelé využitie má napríklad jednofarebný režim fotoaparátu, ktorý fotí len za pomoci monochromatického snímača. Ten dokáže v tme prijať viac svetla, a tak zachytiť viac detailov ako v spojení s farebným senzorom.

Náš tip
Huawei P9: Ide na to inak | RECENZIA

Samsung Galaxy S7 edge: Oproti minuloročnému Samsungu Galaxy S6 edge so 16 Mpix fotoaparátom Samsung použil snímač s menším rozlíšením, ktorý však má väčšie, 1,4 mikrónové pixely (predtým 1,12 mikrónov). Tie dokážu prijať viac svetla, čo v spojení so svetelným objektívom f/1.7 a optickou stabilizáciou vedie ku kvalitnejším nočným fotografiám. Okrem toho výrobca použil aj novú technológiu Dual Pixel, ktorá prináša ultrarýchle zaostrovanie. To je dokonca tak rýchle, že vo väčšine prípadov proces zaostrovania ani nepostrehnete. Samsung Galaxy S7 edge za to vďačí pixelom, ktoré zároveň fungujú aj ako fázové zaostrovanie. Bežné snímače majú takýchto “zaostrovacích pixelov” len niekoľko (povedzme 10% pixelov z celkového počtu), v prípade Dual Pixel technológie sú však na účely zaostrovania použité všetky pixely.

Náš tip
RECENZIA | Samsung Galaxy S7 edge: Vylepšenia na správnych miestach

Huawei P9Samsung Galaxy S7 edge
Rozlíšenie12 Mpix (4:3), 9 Mpix (16:9)12 Mpix (4:3), 9,1 Mpix (16:9)
Svetelnosť objektívuf/2,2f/1,7
Ohnisková vzdialenosť objektívu27mm26mm
Veľkosť pixelov1,25 um1,4 um
Optická stabilizáciaNieÁno
Video1080p@60fps, 1080p@30fps, 720p@120fps2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@240fps

Fototest

Zo snímok, ktoré sme vytvorili počas dňa, nám vo väčšine prípadov vychádza, že lepšie fotí Samsung. Ten dokáže zachytiť hodnovernejšie farby a v niektorých situáciach aj o niečo viac detailov. Kvalitatívne sú však na tom obidva smartfóny veľmi dobre a môžu sa navzájom porovnávať. Keby sme sa však mali rozhodnúť, ktorý z dvojice by sme si pre čo najlepšie fotenie vybrali, bol by to Samsung Galaxy S7 edge, resp. Samsung Galaxy S7.

Nočné snímky

Nočné snímky sa môžu z obidvoch telefónov porovnávať. Rozdiely tu však sú a v niektorých situáciach aj pomerne výrazné. Zatiaľ čo Samsung dokáže s úplne tmavej scény spraviť dobrú snímku aj bez použitia statívu, pri Huawei P9 sa musíte uspokojiť s tmavšími zábermi. Na druhej strane, pri týchto konkrétnych podmienkach dochádza zo strany Samsungu k vzniku pomerne veľkého šumu a k strate detailov.

Pri bežnejších osvetleniach, napríklad vo vnútri podniku, sú na tom Huawei P9 aj Samsung Galaxy S7 edge podobne. Samsung však opäť ťaží z optickej stabilizácie, ktorá zabráni prípadnému rozostreniu snímky pri fotení z ruky. Na 100-percentných výrezoch nižšie môžete vidieť rozdiel v ostrosti snímkov. Fotografia vytvorená Samsungom Galaxy S7 edge je na tom oveľa lepšie, aj keď čo sa týka farebnej vernosti, preferovali by sme snímok vytvorený Huaweiom P9.

Jednofarebný režim

V jednofarebnom režime sa v nočných snímkach medzi Galaxy S7 edge a Huawei P9 strácajú rozdiely a vo viacerých situáciach P9 dokonca Samsung predbieha. Na úplne poslednom výreze môžete pozorovať detaily, ktoré pri S7-čke prístroji chýbajú.

Záverečné hodnotenie

Obidva prístroje disponujú výbornými fotoaparátmi, z ktorých každý ponúka iné výhody. Samsung fotí lepšie cez deň a vo viacerých situáciach aj v noci. Huawei P9 mu však dýcha na krk a rozdiely nie sú tak markantné, ako by sa pri pohľade na cenovku mohlo zdať. Navyše, Huawei P9 podľa nás ponúka zaujímavejšie režimy snímania v noci, ktoré vám umožnia tvoriť kreatívne zábery. Čiernobiele fotografie sú tiež niečím novým, s čím sme sa v mobilných telefónoch doteraz nestretávali (aspoň nie v takej forme ako v prípade P9). Na druhej strane, Samsung Galaxy S7 a S7 edge vedia rýchlejšie zaostrovať a v natáčaní videa sú aj vďaka optickej stabilizácii a podpore 4K výrazne lepšie ako Huawei P9. Fotenie s P9 nás však vďaka pestrejším režimom bavilo viac. Ak ale u vás nehrá kvalita videa až takú rolu, tak potom sú si Huawei P9 aj Samsung Galaxy S7 (edge) pomerne vyrovnanými súpermi. Ako celok by sme z dvojice testovaných smartfónov, za lepší fotomobil ale označili Samsung Galaxy S7/S7 edge.

22.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+