MojAndroid

V obchode Google Play sa nachádza veľké množstvo fotoaplikácií, ktore obsahujú rôzne filtre. Medzi používateľmi sú obľúbené. Avšak nikto nečaká, že môžu získavať dáta vašej tváre, obsahovať rôzne otravné reklamy či dokonca vás špehovať.

Toto je presne to, čo niektoré podobné aplikácie robia. Napríklad taká BeautyPlus – Easy Photo Editor & Selfie Camera má už vyše 300 miliónov stiahnutí a jej vývojár je podozrivý z toho, že zbiera používateľské dáta a predáva ich.

Toto však nie je ani zďaleka jediná aplikácia, ktorá práve toto robí. Existujú aj také, ktoré používajú fotoaparát aj vtedy, keď im nedáte povolenie, píše cybernews.com. Ide napríklad o aplikáciu s názvom Beauty Camera,  ktorá bola stiahnutá viac ako 500 000-krát.

Aká je prevencia?

Najlepší spôsob, ako sa brániť pred takýmito nebezpečnými aplikáciami, je vôbec ich neinštalovať. Naozaj stojí za zváženie či skutočne potrebujete fotoaplikáciu s rôznymi filtrami. Väčšinu z toho zvládnu aj fotoaplikácie, ktoré sú v smartfónoch predinštalované.

Zariadenia dokonca obsahujú aj jednoduché editory, v ktorých si môžete fotografie veľmi pekne upraviť. Inštalácia pochybnej aplikácie preto vôbec nie je nutná.

Prieskum dopadol zaujímavo

Portál cybernews dokonca urobil výskum, v ktorom zanalyzoval prvých 30 výsledkov v Google Play po vyhľadaní “beauty camera”. Týchto 30 aplikácií bolo spolu stiahnutých 1,4 miliardy krát. Analýza zahŕňala toto:

  • Množstvo nebezpečných povolení, ktoré aplikácie žiadajú
  • Sídlo vývojárov aplikácií a jeho transparentnosť
  • Kompletnú históriu malvéru, zraniteľností a podivných praktík

Výsledky:

  • 16 z 30 aplikácií je od vývojárov, ktorí sídlia v Hong Kongu alebo v Číne
  • Jedna aplikácia použila fotoaparát aj vtedy, keď jej nebolo udelené povolenie
  • Traja odlišní vývojári patria pod rovnakú skupinu
  • Jednému vývojárovi bolo zistené, že pomocou svojho softvéru inštaloval aj malvér
  • Aplikácie požadovali až do 7 nebezpečných povolení, väčšina z nich nie je k správnemu fungovaniu aplikácií potrebná
  • Jedna z aplikácií požaduje až 40 rôznych povolení

Zoznam otestovaných aplikácií nájdete priamo na webe cybernews.com.

Nedávno sme informovali o ďalších nebezpečných aplikáciách, ktoré obsahujú tzv. fleeceware. Môžu vás obrať o peniaze. Všetky dôležité informácie nájdete v článku Pozor na tieto aplikácie, pravdepodobne ich máte nainštalované aj vy.

Náš tip
Google Play: Objavili sa ďalšie aplikácie, ktoré obsahujú malvér
22.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+