MojAndroid

Mnoho vedcov a výskumných pracovníkov hľadá inšpiráciu pre vynálezy práve tam, kde to všetko začalo – v prírode. Tento fakt je najviac pozorovaný v robotike, v ktorej konštrukcia zariadení často pripomína šváby, pavúky alebo iné živé tvory. K ďalšej skupine sa zaradia vedci z Ilinojskej univerzity, ktorým sa podarilo vyrobiť nový digitálny fotoaparát s dizajnom napodobňujúcim zrakový systém vážky, včely, modlivky a iného hmyzu. Takáto technológia ponúka široké zorné pole s nízkou aberáciou, vysokou ostrosťou a takmer nekonečnú hĺbku ostrosti.

fotoaparat inspirovany hmyzom

Inšpirované matkou prírodou, nový snímač využíva veľké pole drobných šošoviek a miniatúrnych senzorov, ktoré sú rozložené na polguľovitom podklade. Samotná optika je popisovaná ako “mäkká a pružná” a každá mikrošošovka je spárovaná s vlastnou fotodiódou. Všetky technológie a materiály dnešných snímačov sa spoliehajú na sklenené šošovky a detektory na báze kremíkových dosiek, ktoré nemožno ohýbať a vytvoriť spomínaný tvar. Vedci preto vyvinuli aj nové nápady pre výrobu týchto prvkov vo veľkých vzájomne prepojených sústavách.

John A. Rogers, profesor na Ilinojskej univerzite uvádza: “180 stupňové zorné pole s nulovou aberáciou možno dosiahnuť iba s obrazovými senzormi, ktoré adoptujú hemisférické rozloženie – veľmi odlišné od rovinných CCD čipov, ktoré nájdeme v komerčných fotoaparátoch. Keď takýto polguľovitý dizajn realizujeme s veľkými poľom mikrošošoviek, z ktorých každá tvorí dvojicu s individuálnou fotodiódou, získame bezkonkurenčné zorné pole a ďalšie výborné parametre v zobrazovaní. Príroda rozvíjala a zdokonaľovala tento koncept v priebehu miliárd rokov evolúcie.”

fotoaparat inspirovany hmyzom 1

Zatiaľ nie sú dostupné žiadne bližšie informácie, ako bude táto technológia nasadená, no výskum bol financovaný agentúrou DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), takže podobné snímače sa pravdepodobne objavia vo vojenských systémoch.

Zdroj: Theverge, Ilinojská univerzita

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+