MojAndroid

Nový prieskum britského inštitútu pre inžinierstvo a technológie (IET) dospel k jednoznačnému záveru. Skladovanie nepotrebných fotografií, videí a iných súborov online výrazne prispieva ku klimatickej kríze. Téme sa venoval portál news.sky.com.

Pre príklad, množstvo oxidu uhličitého vygenerovaného v Británii, ktorý pochádza z nepotrebných dát uložených online, je porovnateľné s tým, ktoré vytvorí až 112 500 obojsmerných letov z Londýna do Austrálie.

Je čas na zmenu?

Na základe tohto prieskumu by sme mali prehodnotiť naše správanie a zvyky. Je pomerne jednoduché v smartfóne povoliť automatickú zálohu, napríklad aj na Google Fotky, ktoré donedávna ponúkali neobmedzené úložisko.

Ľudia vytvárajú množstvo fotografií a videí každý deň, ktoré putujú do online úložísk po celom svete. Ukladaním na servery sa vytvára uhlíková stopa, ktorá je podľa správy rovnako významná ako tá, ktorú produkuje letecký priemysel. Je to alarmujúce zistenie.

datove centrum
Dátové centrum | Zdroj: Pexels.com

Štúdia bola zameraná na používateľov v Británii, no podobný trend môžeme sledovať na celom svete, vrátane Slovenska. Priemerný dospelý v UK vytvorí takmer 900 fotografií ročne. Na každú uverejnenú online fotografiu sa vytvorí ďalších 5 fotografií.

Množstvo nechcených záberov

Zábery, ktoré v cloude zostávajú a patria medzi tie “nechcené” (či už sa nám nepáčia alebo ide o duplikáty), akumulujú až 10,6 kg emisií oxidu uhličitého na osobu ročne.

“Doteraz sa o emsiách CO2 hovorilo prevažne v spojení s veľkými prispievateľmi, akými sú napríklad letecký priemysel a doprava celkovo, potravinársky priemysel a podobne. Tým sa to však ani zďaleka nekončí. V našich životoch sú rôzne údaje tiež spojené so skrytými uhlíkovými nákladmi. Väčšina z nás si ani neuvedomuje, že používanie cloudového úložiska znamená, že sú potrebné obrovské dátové centrá náročné na energiu.”

Chris Cartwright, predseda IET

Trend je jasný, dáta budú pribúdať

IET ďalej hovorí, že veľká väčšina údajov bola vygenerovaná v období posledných dvoch rokov. Tento trend sa určite nebude spomaľovať, práve naopak. Vo svete je stále viac a viac zariadení pripojených na internet a rok čo rok sa presúva viac a viac dát.

Ak vám na našej planéte záleží a chcete viesť “udržateľnejší” spôsob života, výskumníci odporúčajú pravidelne odstraňovať nechcené emaily, fotografie či videá, ale napríklad aj obmedziť používanie funkcie “odpovedať všetkým”. To si v niektorých prípadoch predstaviť nevieme.

Náš tip
Google Tensor v Pixel 6 možno nie je tak výkonný, ako sme si mysleli
27.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+