MojAndroid

Jedna z najpopulárnejších a najhranejších hier súčasnosti, Fortnite, si našla obľubu medzi množstvom hráčom na rôznych platformách. Či už hráte túto hru na počítači, alebo na hernej konzole, tak určite vás poteší fakt, že krátiť si voľné chvíle môžete aj na svojom podporovanom Android zariadení. V tomto článku si ukážeme užitočné tipy a triky, ako nezomrieť medzi prvými, čomu sa treba vyhnúť, ale aj to, ako si nastaviť ovládanie podľa svojich predstáv. Dúfame, že po prečítaní sa vám podarí získať vytúžený Victory Royale!

Stiahnuť Fortnite: Battle Royale do vášho Android zariadenia

Vyberte si svoj preferovaný režim strieľania

Po prvom spustení hry vám Fortnite ponúkne niekoľko rôznych metód, ako strieľať. Kedže v hre sa nachádzajú virtuálne tlačidlá, najlepšou možnosťou bude si ich poukladať podľa toho, ako sa vám hra pohodlnejšie. Ako ďalšie mobilné strielačky, aj Fortnite ponúkne možnosť strieľania pomocou tlačidiel na obrazovke, alebo namiesto tlačidla môžete jednoducho použiť voľný priestor na obrazovke. Čo však Epic Games odporúča, je aktivovať si takzvaný “Auto-firing Mode”. Tento režim streľby spočíva v tom, že ak na nepriateľa namierite crosshair, streľba sa začne bez toho, aby ste vy museli niečo fyziky kliknúť. Všetko je to otázka osobnej preferencie, menej skúseným hráčom však tento režim môžeme vrelo odporučiť. Tento režim môžete zmeniť po kliknutí tlačidla v hlavnom menu v pravom hornom rohu, pomenovanom ako “HUD Layout Tool”.

Zmeňte rozmiestnenie tlačidiel na obrazovke

Ako sme už spomínali, Fortnite Mobile je založený na virtuálnych tlačidlách, ktoré sa nachádzajú priamo na dotykovej obrazovke. Na počítači, či konzole by takzvané “prebindovanie” tlačidiel znamenalo, že pre vykonanie určite činnosti by ste museli kliknúť iné tlačidlo na klávesnici, či hernom ovládači. Na smartfóne je to omnoho jednoduchšie, a môžete tak spraviť po prejdení do vyššie spomínaného “HUD Layout Tool”. Na obrazovke sa vám objaví vaše aktuálne rozmiestnenie týchto tlačidiel. Podržaním a potiahnutím tlačidiel môžte jednoducho meniť ich pozíciu (okrem hlavného tlačidla, ktoré slúži na pohybovanie sa). Keď budete hotový, stačí kliknúť na šípku v pravom hornom rohu a následne “Exit”.

Vypnite automatické zdvihnutie zbraní

V prípade, že by ste počas hľadania lootu v tejto hre narazili na nejakú zbraň, hra vám ju automaticky zodvihne. Pokročilejším hráčom to môže liezť na nervy z dôvodu, že podobnú zbraň vo svojom inventári už môžu mať, a zbytočne im bude plytvať miestom v inventári, a najmä časom, pretože ju bude musieť skôr či neskôr z inventára vyhodiť. Túto prednastavenú možnosť môžete vypnúť v menu po kliknutí na ozubené koliesko. Prejdite na spodok týchto nastavení, a vypnite možnosť “Auto Pick up Weapons”. Keď už sme pri tom, vypnite taktiež možnosť, ktorá umožňuje automatické otváranie dverí v hre. Toto nastavenie slúži na to, aby vám skrátilo čas pri vstupovaní do budov, má však aj svoju veľmi zápornú stránku, a to v prípade, že ste už napríklad medzi TOP 10, a nechceným automatickým otvorením dverí prezradíte, kde sa presne nachádzate.

Pozorne počúvajte

Zvuky sú neodmysliteľnou vecou, pokiaľ chcete hrať hru, ako je Fortnite. Bez slúchadiel azda nikdy nedosiahnete Victory Royale, pretože množstvo menej skúsených hráčov si neuvedomuje, že pokiaľ vystrelí čo i len jeden náboj zo svojej zbrane, hráči v okolí (za predpokladu, že pozorne načúvajú, a majú nasadené slúchadlá) presne určia, kde sa daný hráč nachádza. To isté platí aj o pohybovaní sa. Keď bežíte, vydávate veľmi hlasné zvuky v podobe krokov.

Ťažte materiály

Jedným z najikonickejších znakov tejto hry je to, že v nej môžete stavať. To z Fortnite robí narozdiel od iných Battle Royale hier trochu výnimočným, pretože po naučení rôznych taktík a spôsobov, ako stavať, sa z vás stane skutočne dobrý a šikovný hráč. Bez materiálov si však schody, či dočasný úkryt nepostavíte. Dajte si tak pozor na to, či máte dostatok naťažených materiálov, a či sa náhodou počas ostrej prestrelky nestrápnite, a nedôjde vám materiál, a vám neostane už nič iné, ako zomrieť, alebo postaviť sa čelom množstvu hráčov bez krytia. Pamätajte však, že počas toho, ako ťažíte, vás môžu počuť ostatní hráči, a v niektorých prípadoch váš však môžu tiež aj vidieť. Určite nebude nenápadné, ak zrazu pár stoviek metrov pred niekym spadne strom. V prípade, že sú okolo vás hráči, a vy ťažíte drevo zo stromov, ničte strom až do momentu, kedy mu ostane na ukazovateli ničenia “50”, pretože ďalší úder by znamenal zničenie celého stromu, a potenciálne prezradenie vašej polohy.

Stavajte s rozumom

Ak sa rozhodnete stavať, či ísť s niekym do bitky, bolo by múdre sa rozhodnúť, či si chcete postaviť takzvaný “High Ground”, či “Low Ground”. Oba majú svoje plusy a mínusy. Medzi Plusy “High Groundov” je možné zaradiť fakt, že máte výškovú prevahu nad hráčom, a on je v obrovskej nevýhode, pretože z výšky ho môžete ľahko odstreliť. Zraniteľný ste však aj vy, a to v prípade, že v blízkom okolí sa nachádza nejaký “sniper”, a s troškou šťastia vás môže jednoducho zabiť, či zničiť vašu stavbu, a vy bezmocne spadnete na zem, a pravdepodobne zahyniete. “Low Groundy” sú na tom práve opačne. Hráči, ktorí majú nad vami výškovú prevahu vás môžu podstatne ľahšie zabiť, vy ste však viac krytí oproti ostatným hráčom z okolia.

Spravujte svoje HP a Shieldy

Shieldy sú určené kvázi ako isté plus k vašim celkovým HP. Pokiaľ by ste chceli hrať Fortnite, bolo by dobré sa naučiť tieto informácie:

 • Bandages — Pridávajú po 15 HP, vyliečia vás do maximálnych 75 HP
 • Med kit — Pridáva 100 HP
 • Small shield potion — Pridáva 25 Shieldov, vypiť môžete maximálne dva (dokopy 50 Shieldov)
 • Shield potion — Pridáva 50 Shieldov
 • Slurp juice — Pridáva 50 HP, alebo Shieldy. Hodnota pridaných Shieldov sa rozdelí podľa toho, koľko máte HP (tak, aby pridalo celkovo 100 úrovní)
 • Chug jug — Pridá 100 HP, aj spolu so 100 Shiledmi

Na mape sa môžu na rôznych miestach nachádzať jabĺčka a hríby. Jabĺčka vám pridajú po 5 HP, hríby zas po 5 Shieldov.

Zbierajte zbrane z každého druhu

Hlavným cieľom tejto hry je ostať ako jediný, posledný nažive. Vo Fortnite sa nachádza množstvo typov zbraní, ako napríklad brokovnice, sniperky, pušky, gulomety, raketomety, či samopaly. Pred vybratím zbrane je vždy dobre si rozmyslieť, ktorú by ste mali v konkrétom momente použiť. Na blízku vzdialenosť vám odporúčame práve brokovnice a samopaly, na strednú vzdialenosť gulomety, či pušky, a na diaľku sniperky, pušky, či raketomety. Tieto zbrane sa taktiež rozdeľujú do piatich tried:

 • Gray – Common
 • Green – Uncommon
 • Blue – Rare
 • Purple – Epic
 • Orange – Legendary

Tieto triedy hovoria o tom, aký damage dáva konkrétna zbraň. Čím vyššia vzácnosť, tým všeobecne lepšia zbraň. Výber zbraní, v závislosti od situácie je už čisto len na vás, a zo začiatku by sme odporúčali zahrať zopár hier len kvôli tomu, aby ste si celú hru, stavanie a zbrane otestovali a zistili, v čom to vlastne všetko spočíva.

Snažte sa nezastavovať

Povedzme si pravdu, stačí trošku logicky rozmýšľať, a život bude mnohokrát jednoduchší. To isté platí aj vo Fortnite. Použite hlavu, nikdy sa nezastavujte na otvorených miestach, pretože sa môžete stať hanebne ľahkou obeťou. Taktiež by sme odporúčali meniť občas smer vášho behu, pre prípad, že by chcel niekto na vás vystreliť. Rozumné je tiež nezastavovať sa v prípade, že tesne za vami sa už formuje zóna, ktorá môže pre vás znamenať ničivú katastrofu.

Búrajte stavby svojim protihráčom

Skúsenejší hráči si zväčša udržiavajú “High Ground”. Nuž neraz sme videli, ako skutočne šikovní hráči dostali výprask v podobe toho, že im niekto zničil pevnosť, a oni spadli na zem, a pád samozrejme neprežili. Ak vidíte súboj dvoch hráčov vo výške, nebojte sa pridať do bitky, a vybavte s oboma. Zostreľte im stavbu a nechajte ich spadnúť. Nie nadarmo sa predsa hovorí, že kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva.

Ak ste hráčom hry Fortnite, a máte nejaké vlastné nápady a taktiky, nezabudnite nám ich napísať dole do komentárov!

Ďalšie články k téme Fortnite:

Náš tip
Fortnite prichádza na ostatné Android zariadenia. Hneď si ale možno nezahráte

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+