MojAndroid

Fortnite je bez pochýb jednou z najobľúbenejších hier poslednej doby, a to aj bez toho, aby bola dostupná na najrozšírenejšom mobilnom operačnom systéme na svete. Zmeniť by sa to malo už v priebehu tohto leta, no teraz sa objavila správa o tom, že možno všetko nebude tak, ako sme očakávali. Fortnite pre Android totiž možno nenájdeme klasicky v obchode Play.

Dlho očakávaný príchod na Android

Obľúbená Battle Royale hra už funguje na PC, herných konzolách a dlhší čas aj na platforme iOS. Už dlhšie sa očakáva spustenie na Androide, ku ktorému by malo dôjsť už v dňoch, pravdepodobne počas odhalenia smartfónu Samsung Galaxy Note 9, čo sa uskutoční 9. augusta. Portál XDA ale prišiel s informáciou o tom, že mobilná stránka Fortnite obsahuje kód, ktorý navádza k tomu, aby si používateľ s Android zariadením stiahol hru priamo zo stránky vo forme APK súboru.

Vývojári z Epic Games chcú takto predísť znižovaniu svojich ziskov. Z mikrotransakcií, ktoré vývojárom zarobili už milióny, by si Google v prípade distribúcie hry cez obchod Play bral vždy 30 %. Rovnakú politiku má aj Apple vo svojom App Store, no na tejto platforme Epic Games nemá veľmi inú možnosť ako distribuovať svoju hru medzi všetkých používateľov. Na Androide je však inštalácia APK súboru veľmi jednoduchá.

Takto vyzerá náhľad na zatiaľ nezverejnenú časť mobilnej verzie webu hry Fortnite. Použité názvoslovie jasne naznačuje, že hru bude možné stiahnuť priamo z webu.

Vývojári chcú predísť potenciálnym miliónovým stratám

Stále však zostáva otázne, či sa tento krok vývojárom podarí. V obchode Play sa predsa len aplikácie a hry šíria jednoduchšie, keďže tu na ne môžu naraziť milióny používateľov celkom náhodou. Je tiež prakticky isté, že Fortnite by v priebehu krátkeho pobytu v obchode Play dominoval rebríčkom popularity, čo by mu prinieslo ešte viac viditeľnosti.

Dôležité tiež je, že sa tu bavíme o skutočne obrovských sumách. Na platforme iOS hra zarobila v priebehu prvých 10 dní od predstavenia v priemere 2 milióny dolárov denne, doteraz je to približne 150 miliónov od predstavenia 15. marca. Aj keď nie je isté, že rovnaké sumy budú míňať používatelia Androidu, Epic Games si uvedomujú, že ak nebudú hru distribuovať cez obchod Play, môžu tak ušetriť milióny dolárov, ktoré by inak putovali do vrecka Google. Všetky odpovede sa ale dozvieme pravdepodobne už veľmi skoro. Predstavenie hry očakávame práve spomínaného 9. augusta, aj keď je možné, že titul bude najskôr dostupný iba pre smartfón Samsung Galaxy Note 9. Už teraz je ale potvrdená podpora pre desiatky ďalších modelov, a tak sa hra začne rýchlo šíriť aj medzi ďalších používateľov.

Aktualizované 4. augusta o 09:45:

Tim Sweeney, zakladateľ vývojárskeho štúdia Epic Games, potvrdil dohady o tom, že hra Fortnite nebude dostupná v obchode Play. Miesto toho si ju budú musieť používatelia stiahnuť z oficiálnych stránok Fortnite vo forme APK súboru. Hra sa potom bude aktualizovať samostatne bez potreby integrácie s obchodom Play, čo môže zvýšiť obavy z falšovania súborov tretími stranami. Uvidíme, ako sa s týmto vývojári vyrovnajú, no napriek tomuto neštandardnému kroku je veľmi pravdepodobné, že napriek tomu si hra aj na platforme Android získa obrovské kvantum fanúšikov.

4.8.2018
Zdroj: XDA

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • KalichVydra

  Nech si tie hry vopchajú… 😎

  • Slavo Dzuricko

   :) Ide o jeden z najpopulárnejších herných titulov súčasnosti (BTW)

   • KalichVydra

    Veľmi zriedka je niečo populárne aj správne 😎

+