MojAndroid

V pondelok oznámil Ford spoluprácu s Google o tom, že bude používať Android Automotive vo svojich infotainment systémoch. Síce to nebude tento rok a ani na ďalší, ale až od roku 2023. Výrobca pre XDA spomenul, že bude taktiež využívať cloudové služby Google pre zastrešenie umelej inteligencie, dát a strojového učenia.

Google Ford Android Automotive

Android Automotive nie je Android Auto

Tu trochu odbočíme od témy pretože vám chcem vysvetliť, čo je a čo nie je Android Automotive. Ak sa povie Android v spojení s vozidlom, väčšina ľudí si predstaví platformu Android Auto. Tá však slúži len na premietanie obsahu z mobilu používateľa do infotainment systému vozidla pomocou USB káblu alebo po novom aj bezdrôtovo.

Android Automotive je nezávislý systém nainštalovaný do infotainment systému a nepotrebuje váš mobil pre fungovanie. Je to skrátka plný Android, optimalizovaný pre ovládanie vodičom na palubnej doske. Kým Android Auto umožňuje spúšťať len tie aplikácie, ktoré sú pre AA optimalizované, Android Automotive podporuje všetky aplikácie pre Android.

Android Auto totiž vozidlá výrobcu Ford podporujú už mnoho rokov. Rovnako tak aj väčšina bežných novších automobilov, takmer všetkých značiek.

Ford využije Android naplno

S Androidom na palube (doslova), bude Ford môcť posielať svojim zákazníkom upozornenia na údržbu alebo aj reklamné ponuky (ktoré sa snáď budú dať vypnúť). Ford taktiež spomenul, že technológia od Googlu mu umožní vylepšiť používateľský zážitok nasadzovaním inovatívnych a personalizovaných služieb (ktoré nešpecifikoval).

V spoločnosti Ford sme posadnutí tým, že našim vozidlám dávame výrazné osobnosti. Zahrňuje to vzrušujúce vzory, ktoré nemôžete prehliadnuť, ale aj jedinečné zážitky z vozidla, vďaka ktorým je každá cesta príjemnejšia a lepšia ako tá posledná,“ uviedol Ford v príspevku na blogu. „To znamená, že či už naši zákazníci tvrdo pracujú, hľadajú skvelé dobrodružstvá v prírode alebo hľadajú pokoj na cestách, my budujeme budúcnosť šitú na mieru ich potrebám.“

Súčasťou partnerstva spolupráce na Android Automotive je aj vytvorenie spoločnej skupiny Team Upshift medzi Googlom a Fordom.

„Chystáme sa využiť talent a aktíva oboch spoločností na posunutie hraníc transformácie spoločnosti Ford, odomknúť nové personalizované používateľské zážitky a vytvárať prelomové príležitosti, založené na dátach,“ uviedol Ford.„Môže to zahŕňať projekty od modernizácie našich tovární cez víziu AI, vývoj nových maloobchodných zážitkov pri kúpe vozidla, vytváranie nových ponúk vlastníctva na základe údajov o pripojenom vozidle a ďalšie.“

Podľa Wikipédie okrem Fordu využíva túto novú platformu aj Volvo vo svojej platforme Polestar (v modeli Polestar 2). Taktiež Aliancia Renault-Nissan-Mitusibshi začne používať Android Automotive vo svojich modeloch pre tento rok. V roku 2023 by sme sa mali dočkať vozidiel s touto platformou aj od skupiny Stellantis (Opel, Peugeot, Citroen, Fiat, Jeep, Alfa Romeo). Pýtate sa, kde je známa skupina Volkswagen Group? No tí si totiž vytvorili vlastnú platformu, ktorú pretlačia naprieč všetkými značkami (Škoda, Seat, Audi, Porsche…).

Mimochodom, kolegovia z Môjelektromobil.sk už mali tú česť, zoznámiť sa s Android Automotive vo vozidle Polestar 2.

2.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+