MojAndroid

Tím z Michiganskej univerzity vytvoril softvér, ktorý umožní každému smartfónu získať funkcie force touch displejov. Tie môžeme dnes nájsť na niekoľkých zariadeniach, vrátane iPhonu od Apple, či niekoľkých modelov od Huawei-u. Odborníkom sa to podarilo len za pomoci dvoch bežne dostupných komponentov, mikrofónu a reproduktoru, ktoré dokážu s pomerne veľkou presnosťou snímať to, akým tlakom používateľ tlačí na displej.

Telefón pri používaní nového softvéru emituje zvuk s frekvenciou 18 kHz, ktorý ľudské ucho nepočuje. Ak sa používateľ dotkne displeja alebo ho stlačí vo svojej dlani, dôjde k zmene, ktorú mikrofón ale dokáže zachytiť. Ak zatlačí silnejšie, zmena je výraznejšia a softvér vie vyhodnotiť, ako používateľ na displej zatlačil. Všetko sa pritom robí prostredníctvom hardvéru, ktorým dnes disponujú všetky smartfóny. Stačí nahrať príslušný softvér a každý môže razom začať využívať výhody tejto technológie.

Výhodou softvérového riešenia je jednoduchosť implementácie a nízke náklady pre výrobcov. Tí nemusia do zariadení pridávať ďalšie komponenty, ktoré by ich predražovali. Samozrejme, ako to už býva pri takýchto oznámeniach zvykom, systém ešte nie je pripravený pre komerčne použitie. Jeho tvorcovia sú však pripravení ho demonštrovať na výstave MobiSys 2016 v Singapúre, ktorá sa koná 27-29. júna.

Zdroj: engadget

27.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

12 odpovedí na “ForcePhone softvér pridá force touch displej do každého smartfónu”

      • to je mozne ale nedeformoval by sa v kazdom tel inak vzhladom na rozdielne pouzite materialy a rozlozenie suciastok ? ja som uvazoval kedze ide o 18K signal ci nahodou hustota materialu ktorou prechadza ju nedokaze deformovat teda ak ma ludky prst pri zatlaceni vecsiu hustotu ako v klude co netusim.

        • Áno je jasné, že sa bude v každom telefóne zvuk inak odrážať ale predsa to sa dá nakalibrovať. Pri prvom zapnutí appky by sa spustila kalibrácia, zmeralo by sa ako sa mení zvuk a to by už potom nebol problém. Tá teória o hustote je zaujímavá ale tu moje vedomosti o šírení zvuku materiálom končia :)

            • No to áno. Ono batéria je na tom aj tak celkovo zle, takže horšie to už byť ani nemôže, no mňa by skôr zaujímalo reálne využitie… Dlhšie podržanie, poklepanie, zoštipnutie bohato stačia na ovladánie telefónu. Načo je potrebné snímať tlak na display?

              • jednoznacne stoji za vyskusanie ale na dlhodobu prevadzku by som to zatial nevidel aspon nie pokial tel vydrzia v priemere 1-2 dni jedine ak by ti nevadol ho mat kazdu chvilku na nabijacke ale funkcie su to super to musim uznat holt technologia ide dopredu tak rychlo ze sa vyrobcovia nestihaju prisposobovat a implementovat ju :D:D:D

Pridaj komentár

+