MojAndroid

Populárna služba na ukladanie a zdieľanie fotografií a obrázkov Flickr má opäť navrch. Vďaka americkému akademikovi s menom Kalev Leetaru sa do jej databáz totižto zapisujú milióny historických fotografií, ktoré inde už neuvidíte. Aktuálne sa v databáze vytvorenej organizáciou Internet Archive nachádza už 2,6 milióna historických diel, no počet starých fotografií sa zastaví až na hodnote 12 miliónov. Flickr sa tak stane jednou z najväčších databáz historických obrázkov na svete. Fotografie a maľby z rokov 1500 1922 sú dostupné verejne a pri troche šikovnosti ich nájdete aj cez vyhľadávanie v mobilnej aplikácii tejto služby. Leetaru upozorňuje tiež na fakt, že niektoré z fotografií už reálne neexistujú a pôvodné knihy boli zničené. Flickr sa tak stane jediným miestom, kde si ich odborná i amatérska verejnosť bude môcť pozrieť.

internet-archive-obrazky

“Po celé tie roky sa knižnice pokúšali o digitalizáciu ich kníh a konvertovali ich od PDF súborov alebo do textových dokumentov. Zameriavali sa na knihy a na ich slová. Tento projekt je opakom tejto snahy. Väčšina obrázkov z historických kníh nie je v žiadnej galérii a originály boli dávno stratené alebo zničené. Jednou z najúžasnejších vecí je podľa mňa cestovanie v čase pomocou obrázkov,” povedal Leetaru.

Verejná databáza historických fotografií a obrázkov je dostupná na tejto adrese.

Verzia: 4.6.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 4.6.1
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: BBC

30.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+