MojAndroid

Určite sa medzi vami nájdu takí, ktorí prekonali COVID-19. Tá šťastnejšia skupina nemala nejaké väčšie problémy počas choroby a nemá ich ani po nej. Ostatní možno pociťujú, že ich vírus zmenil. Buď už vaše pľúca a priedušky nemusia fungovať naplno, máte rôzne nepríjemné problémy s čuchom či chuťou, alebo dokonca vaše srdce funguje o čosi inak. Práve problém so srdcom teraz podľa The New York Times dokáže byť zistený aj pomocou hodiniek Fitbit.

Náš tip
S aplikáciou GreenPass máte svoj COVID preukaz vždy so sebou

Senzory detegujú nielen príchod ochorenia COVID-19, ale aj jeho následky po prekonaní

Štúdia hovorí, že niektorí ľudia, ktorí sa z infekcie koronavírusom zotavili, mali týždne až mesiace zvýšený srdcový rytmus. Keďže jeden z piatich Američanov používa nejakú nositeľnú elektroniku, ako napríklad náramok či hodinky značky Fitbit, Apple Watch a ďalšie, vývojári mysleli aj na systém, ktorý by vedel automaticky rozpoznať skoré príznaky nákazy koronavírusom.

fitbit versa 3 covid-19
Fitbit Versa 3 | Foto: Redakcia

Tieto zariadenia predsa disponujú rôznymi senzormi, ako senzorom srdcového tepu, telesnej teploty, fyzickej aktivity a ďalšími. Pokiaľ ide o dlhodobé následky po prekonaní ochorenia COVID-19, aj tie dokážu byť zistené vďaka nositeľnej elektronike.

Dobrovoľníci povolili zdieľanie telesných údajov, zistili sa zaujímavé veci

Dáta od Fitbit naznačujú, že ľudia, ktorí koronavírus prekonali, mali týždne až mesiace nejaké zmeny nielen zo psychologického hľadiska, ale aj z fyzického. Dôkazom môže byť napríklad dlhšiu dobu zvýšený srdcový tep.

Tieto symptómy údajne trvali dlhšie, ako iné respiračné problémy. Zaujíma vás, ako je možné, že Fitbit tieto dáta má? Nebojte sa, ide o dobrovoľníkov, ktorí si stiahli aplikáciu MyDataHelps a súhlasili so zdieľaním zdravotných údajov so spoločnosťou Fitbit, respektíve s hodinkami Apple Watch.

covid-19
Foto: Pexels.com

Zároveň túto apku použili na nahlásenie symptómov počas ich ochorenia, pre účely výskumu. Ľudia, ktorí sa z ochorenia COVID-19 zotavovali, hlásili príznaky, ako únavu, dýchavičnosť, bolesti hlavy, depresie, silné búšenie srdca či bolesti na hrudníku.

875 ľudí, nosiacich náramok Fitbit, hlásili už známe príznaky, ako horúčku, kašeľ, bolesti tela, vyššiu a ďalšie respiračné ťažkosti. Pozitívne testovaných pritom bolo 234. Ostatní boli nakazení inou chorobou.

srdcový tep náramok xiaomi mi band
Foto: Pexels.com

Zistilo sa, že dobrovoľníci z obidvoch skupín spali viac, menej chodili a mali zvýšený srdcový tep aj počas ležania. Tesne po tom, čo sa koronavírusom nakazili, ich srdcová frekvencia klesla, no potom už mala iba stúpajúci priebeh.

Po prekonaní choroby údajne trvalo v priemere 79 dní, dokým sa tep srdca vrátil k normálnym hodnotám. Tým, ktorý boli nakazení niečim iným, to trvalo pre porovnanie iba 4 dni.

Fitbit Versa 3


Ako je COVID-19 vlastne schopný zvýšiť srdcový tep?

Znamená to, že smart hodinky či náramky vedia ako tak detegovať dlhodobejšie symptómy, spôsobené nákazou COVID-19. Čo však túto dlhodobo zvýšenú srdcovú frekvenciu spôsobuje?

Nuž, je známe, že koronavírus útočí aj na náš nervový systém, ktorý ovláda všetky prirodzené javy, ako aj tlkot srdca. Dôvodom teda bude ovplyvnenie nervového systému, ktoré pacientom spôsobuje aj iné, dlhodobé ťažkosti, po prekonaní COVIDu. Zaujímavé a zároveň aj celkom desivé, nemyslíte?

Náš tip
V aplikáciách VšZP a Dôvera nájdete svoj digitálny COVID preukaz EÚ

9.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+