MojAndroid

Najnovším produktom fínskych vedcov z Helsinky Institute of Information Technology je vyhľadávač SciNet. Podľa všetkého by mal vyhľadávač ponúknuť nový spôsob vyhľadávania, ktorý umožní ľuďom pracovať efektívnejšie a rýchlejšie. Fínski vedci sa dokonca odhodlali tvrdiť, že ich riešenie je lepšie, ako Google. SciNet je totiž vyvinutý tak, aby pomáhal užívateľom nájsť hľadané informácie aj vtedy, keď nevedia, čo sa chcú vlastne spýtať. Miesto zadávania reťazcov kľúčových slov je totiž vo fínskom vyhľadávači možné zadávať klasické otázky typu “kde je najbližšia reštaurácia”.

scinet

Vyhľadávač potom funguje tak, že samotným užívateľom zobrazí mapu kľúčových slov súvisiacich so zadanou otázkou. Ak by aj užívatelia zadali do vyhľadávaču nesprávnu otázku, táto mapa ich môže naviesť k tomu, aby našli to, čo skutočne hľadali. Bez pochýb ide o veľmi zaujímavý projekt. Zatiaľ pracuje SciNet iba s vedeckými článkami. Ak by sa ale schopnosti vyhľadávača rozšírili, určite by mnohí užívatelia privítali takúto možnosť. Google totiž je naozaj veľmi výkonný nástroj, ale SciNet pristupuje k celému problému vyhľadávania trochu inak. Vizualizácia kľúčových slov a termínov môže byť pri vyhľadávaní veľmi užitočná, najmä v prípadoch, keď si nieste istí, čo vlastne hľadáte, resp. aký je odborný výraz pre vami hľadaný pojem.

Zdroj: i100.independent

29.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+